Vyprahnutá zem bez kvapky vody, pálivé slnko pred ktorým niet úkrytu, to je etiópska oblasť Danakil Depression – jedno z najhorúcejších a najsuchších miest našej Zeme.
Oblasť sa nachádza na severovýchode Etiópie v regióne Afar blízko hraníc s Eritreou. Klimatické podmienky sú tu doslova kruté a aj napriek tomu tu existuje život. Ľudia Afaru tieto nehostinné podmienky nazývajú domovom. Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo 34°C. Je to zároveň jedno z najnižšie položených miest na Zemi.
Kráčajúc po suchej zemi sa človek cíti ako na inej planéte. Nájdete tu vulkány s bublajúcou lávou aj farebné hydrotermálne ložiská. Z geologického hľadiska sa je skutočne na čo pozerať. Jazerá lávy osvetľujú nočnú oblohu a tektonické platne vytvárajú viditeľné trhliny. Tieto platne sa v budúcnosti môžu od seba vzdialiť do takej miery, že by dokázali vytvoriť nový oceán.
Oblasť má však aj bohatú históriu nálezov. Našlo sa tu množstvo fosílií ľudí z dávnych časov, niektorí paleontológovia dokonca tvrdia, že práve v tejto oblasti sa vyvinul náš druh. Často sa nazýva kolískou ľudstva. Taktiež sa využíva na výskum toho, akým spôsobom by sa mohol vyvinúť život na inej planéte. Horúce pramene sú domovom mnohých mikroorganizmov, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach.
Objavovanie tohto regiónu nie je prechádzkou ružovou záhradou, je to naopak dlhá jazda naprieč hrboľatými, suchými cestami. Niekto by si mohol pomyslieť, že nie je možné, aby v týchto podmienkach niekto celoročne žil, no ľudia Afaru sú dôkazom toho, že sa to dá. Kým my by sme sa v horúčavách potili a prosili o vodu, oni sa tvária úplne obyčajne a priam oddýchnuto. Ich telá sa totiž na sucho a teplo adaptovali, potrebujú tak oveľa menej vody a jedla ako iní ľudia. Celý týždeň putujú s platňami soli naloženými na chrbtoch tiav a oslov až do Mekele, aby ich mohli predať na trhoch, preto je pre nich soľ veľmi cenná. Túto púť absolvujú len s kúskom chleba a fľaškou vody.
Život celej oblasti dodáva rieka Awash, ktorá nesteká do mora a prúdi z etiópskych vysočín. Veľké teplá spôsobujú vyparovanie vody, tým následne vznikajú soľné panvy, z ktorých miestni vyrezávajú bloky soli a s tými putujú na trh. Na prvý pohľad vyprahnutá pustatina prináša zaujímavé pohľady na vulkány a nerovný povrch. Poskytuje však vedomie o tom, že život sa dokáže prispôsobiť akýmkoľvek ťažkým podmienkam a že svoju cestu si nájde vždy.