Rimania
História, Zaujímavosti

Čo nás môže naučiť rímsky občan z druhého storočia, Lucián, o rozmanitosti a prijatí

Doba Rímskeho impéria ponúka jedinečnú historickú perspektívu na otázky diverzity a inklúzie. V čase Luciana Rímani dobyli množstvo území vrátane Španielska, Francúzska, častí Nemecka a Británie, Grécka, severoafrického pobrežia a veľa častí Blízkeho východu, píše portál theconversation.com.

Hoci na zavedenie svojho režimu použili vojenské prostriedky, Rimania akceptovali a rešpektovali rozdiely medzi svojimi poddanými. Privilegiá boli udeľované niektorým provinciám a rímske občianstvo bolo poskytované na základe individuálneho posúdenia až do roku 212, následne bolo občianstvo udelené každému.

Rimania chápali, že ak chcú prosperovať, tak musia zabezpečiť spoluprácu

Ich praktický cieľ bol udržiavať stabilitu a zabezpečiť spoluprácu, čo viedlo k vzniku multikultúrneho a kosmopolitného impéria s mnohými jazykmi. Ľudia mohli zachovať svoju etnicitu, jazyk, kultúru a náboženstvo. Latinčina nebola používaná okrem armády a administratívy, zatiaľ čo gréčtina bola ustanovená ako jazyk vzdelaných.

Tento časový úsek má niektoré podobnosti s našou súčasnou dobou, keď sa ľudia presúvajú, sťahujú sa a pracujú v rôznych častiach impéria. Existovali aj učenci a spisovatelia, ktorí boli trilingválne a multikultúrne, ako napríklad africkí autori, ktorí písali po latinsky a ovládali aj gréčtinu, a Rimania, ktorí tiež hovorili po grécky.

Diela Luciana sú dnes rovnako aktuálne ako tomu bolo v minulosti

Lucian, rímsky občan, ktorý žil v druhom storočí, môže ponúknuť námety týkajúce sa dôležitosti diverzity a akceptácie v spoločnosti.

Napriek tomu, že Lucian žil v dobe, keď Rímska ríša bola charakterizovaná prísnou hierarchiou a rozsiahlym diskriminačným správaním voči rôznym skupinám, vyznával filozofiu, ktorá oslavovala individualitu a diverzitu.

V jeho dielach Lucian často popisoval stretávania s ľuďmi z rôznych prostredí a kultúr. Používal tieto interakcie na preskúmanie podobností a rozdielov medzi rôznymi skupinami a na ukázanie, že existuje hodnota v učení sa od iných a prijímaní rozmanitosti.

Napríklad v jeho diele „Sýrska bohyňa“ Lucian opísal návštevu chrámu, kde stretol kňažku hovoriacu iným jazykom a s odlišnými zvykmi. Namiesto toho, aby ju zavrhli ako cudzinca alebo outsidera, Lucian sa s ňou zapojil, učil sa o jej názoroch a kultúre a dokonca si s ňou robil vtipy.

Podobne v jeho diele „Pravdivé príbehy“ Lucian vytvoril fantastický svet plný bytostí rôznych tvarov, veľkostí a farieb. Prostredníctvom dobrodružstiev svojich postáv ukázal, že rozmanitosť môže byť zdrojom úžasu a obohatenia namiesto niečoho, čoho by sme sa mali báť alebo sa od neho odvrátiť.

Celkovo nám Lucianove písania naznačujú, že diverzita a akceptácia sú nevyhnutné pre vytvorenie živej a prosperujúcej spoločnosti. Tým, že sa zapojíme s ľuďmi z rôznych prostredí a kultúr, môžeme rozšíriť svoje obzory, prehĺbiť svoje chápanie sveta a oceniť bohatstvo ľudskej diverzity.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.