co tvori vesmir
Vesmír, Zaujímavosti

Čo tvorí náš vesmír? Budete prekvapení, ale to, čo fyzicky môžeme vidieť, tvorí len zlomok vesmíru!

Astronómovia a vedci z Center for Astrophysics | Harvard & Smithsonian sa dlhodobo zaoberajú otázkou, čo tvorí náš vesmír. Táto otázka zaujíma vedcov po celom svete a preto sa uskutočnilo množstvo výskumov a bádaní, aby sa na ňu našla odpoveď.

To čo vidíme, tvorí len malú časť vesmíru

Podľa najnovších vedeckých poznatkov vesmír pozostáva z troch hlavných zložiek – bežnej hmoty, tmavej hmoty a temnej energie. Bežná hmota tvorí objekty, ktoré sú zložené z atómov. Ide teda o hviezdy, planéty a iné pozorovateľné objekty. No v akom objeme sa nachádzajú vo vesmíre? Budete prekvapení, bežná hmota tvorí len malú časť celkového vesmíru – približne 5 %. Zvyšných 95 % tvorí tmavá hmota a temná energia, ktoré sa nepodarilo pozorovať priamo.

Temná alebo neviditeľná hmota

Astronóm Fritz Zwicky bol prvý, kto si všimol nezhodu medzi množstvom viditeľnej hmoty v klastri galaxií a pohybom samotných galaxií. Navrhol, že by mohla existovať neviditeľná hmota, alebo takzvaná „temná hmota“, ktorá by gravitačne interagovala s viditeľnou hmotou.

Vedci sa snažia pochopiť vlastnosti a chovanie tmavej hmoty a temnej energie. Tmavá hmota interaguje len gravitačne a je takmer neviditeľná, pretože neemituje, ani nereaguje s elektromagnetickým žiarením, ktoré vytvárajú svetlo a röntgenové žiarenie. Vedci ju však dokážu pozorovať prostredníctvom jej gravitačného vplyvu na okolité objekty. Napríklad, keď svetlo od vzdialených galaxií prechádza okolo masívnych objektov, ako sú kopy galaxií, tak svetlo sa ohýba, čo vedcom umožňuje odhadnúť množstvo tmavej hmoty v danej oblasti.

Moderné výpočty hovoria, že temná hmota tvorí približne 27% vesmíru. Zatiaľ nevieme, čo to je, ale hľadáme odpovede.

Ešte tajomnejšia súčasť vesmíru

Temná energia je ešte tajomnejšou zložkou vesmíru, pretože nie je známe, čo ju spôsobuje. Vedci ju objavili, keď zistili, že vesmír sa zrýchľuje vo svojom rozpínaní a keďže bežná hmota a temná hmota by nemohli tento jav spôsobiť, musí byť prítomná aj temná energia. Toto ohromujúce zistenie prišlo ako absolútne prekvapenie, pretože rozpínanie vesmíru by sa malo spomaľovať v priebehu času kvôli gravitačnej príťažlivosti medzi galaxiami a zhlukmi galaxií. Vedci predpokladajú, že táto energia je distribuovaná rovnomerne po celom vesmíre a je to sila, ktorá pôsobí proti gravitačnej príťažlivosti, a tým zvyšuje rýchlosť rozpínania vesmíru. Súčasné modely hovoria, že tvorí približne 68% vesmíru.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť