Vztýčený prostredník, hanlivé gesto, ktoré uráža a dehonestuje. Stretneme sa s nim takmer denne, v školách, v pouličných grafitoch, filmoch… Je „moderným“ symbolom pre nesúhlas ako medzi mladými tak občasne aj staršími. Ale je naozaj populárne len v našich časoch?
Legenda hovorí, že používanie tohto symbolu má počiatok v čase bitky pri Azincourte, v roku 1415. Počas tejto vojny používali anglickí vojaci špeciálne dlhé luky, z angl. longbows, pričom pri naťahovaní luku používali ukazovák a prostredník. Tento akt nazvali plucking the yew [yew – tis, jeho drevo používali na výrobu lukov; pozn. redakcie]. Keď francúzska armáda zajala anglických vojakov, vyhrážala sa im odťatím práve týchto dvoch prstov. Keď Angličania vyhrali, uštedrili Francúzom posmešné poznámky a mávali vztýčenými ukazovákmi a prostredníkmi. Po rokoch sa toto gesto mierne pozmenilo už len na samotný prostredník.
História Digitus impudicus – neslušného prstu, siaha ale trochu hlbšie. Do obdobia starého 2 500 rokov. Je zmienené i v knihe Lives of Eminent Philosophers z roku 330 pr.n.l. Starovekí Rímania prebrali toto najstaršie neslušné gesto od Grékov. Bolo symbolom sexuálneho styku. Vztýčený prostredník medzi zovretými prstami symbolizoval penis medzi semenníkmi.
V starovekom Grécku bol tento symbol známy aj ako katapygon – κατάπυγον, kata – κατά, „dolu“ a puge – πυγή, „zadok“. V tomto prípade šlo o dehonestáciu homosexuálov a s nimi spojeného análneho sexu.
Tento symbol sa objavil i v gréckej hre The Clouds, ktorej autorom bol najvýznamnejší antický tvorca komédií Aristophanes, považovaný za zakladateľa politickej komédie.
Na záver už len upozornenie. Fakt, že toto gesto používali starovekí Gréci a Rimania nás neospravedlňuje pri jeho používaní. Neponižuje to len osobu, ktorej je určené, ale i samotného aktéra.
zdroj: en.antiquitatem.com
zdroj: wired.com