titulka-Lietadlo-Zem
Jednohubky, Zaujímavosti

Doletí lietadlo do cieľa rýchlejšie, ak poletí proti rotácii Zeme?

Nie je žiadnym tajomstvom, že naša Zem rotuje okolo svojej osi zo západu na východ rýchlosťou okolo 1 600 km/h.

Poďme sa ale pozrieť na ďalšiu zaujímavú tému, ktorou je, či lietadlá, ktoré lietajú proti rotácii Zeme, dorazia do cieľa rýchlejšie. Je vlastne niečo takéto možné? Téme sa podrobne venoval web Vosveteit.sk.

Prečo je rotácia Zeme zanedbateľná pre lietadlá?

Nebudeme ťa dlho napínať tým, či je niečo také vlastne možné. Krátka odpoveď znie, že nie. Poďme si nižšie vysvetliť, prečo je ale tomu tak.

Pre lepšiu ilustráciu si predstav, že skáčeš na trampolíne. Ak by si na nej vyskočil dostatočne vysoko a udržal by si sa vo vzduchu aspoň 3 sekundy, tak by si mal dopadnúť približne kilometer západne od trampolíny, keďže Zem rotuje okolo svojej osi približne 1 600 km za hodinu. Ako ale dobre vieš, tak nič také sa nestane. Nemusíš mať preto strach skákať na trampolíne. Môžeš na nej skákať, koľko len chceš, neuletíš preč.

Možno asi tušíš, kam smerujeme. Dôvod, prečo nedopadneš o tri kilometre ďalej je, že spolu so Zemou rotuješ aj ty. Rovnaký princíp platí aj prie lietadlo. To totiž rotuje spolu so Zemou a to vďaka zotrvačnosti.

„Dôvodom je princíp zotrvačnosti, ktorý Isaac Newton definoval vo svojom prvom zákone pohybu. Podľa neho objekt v pohybe ostáva v pohybe, pokiaľ naňho nepôsobí vonkajšia sila. To znamená, že všetko, vrátane nás, atmosféry a lietadiel, sa už pohybuje rovnakou rýchlosťou ako Zem.“

Inými slovami, tvoje telo, vzduch a všetko okolo teba sa pohybuje tou istou rýchlosťou ako rotácia Zeme, a preto dopadneš späť na to isté miesto. Rovnaký princíp platí aj tu. Lietadlo, ktoré vzlietne, nespočíva vo vzduchu „nad“ Zemou, ktorá sa hýbe pod ním. Namiesto toho je súčasťou atmosféry, ktorá sa otáča spolu so Zemou rovnakou rýchlosťou.

Vplyv prúdov vzduchu na lety lietadiel

Hoci sa rotácia Zeme neprejavuje priamo na skrátení letov, v skutočnosti existuje fenomén, ktorý mierne ovplyvňuje dĺžku letu. Ide o takzvané „jet streamy“, čo sú silné vzdušné prúdy vysoko v atmosfére. Tieto prúdy vznikajú v dôsledku teplotných rozdielov medzi rovníkom a pólmi a tiež kvôli rotácii Zeme. Práve jet streamy majú vplyv na to, že lety z východu na západ sú dlhšie než lety na opačnom smere. Keď lietadlo letí smerom na východ, často „využíva“ tieto silné vzdušné prúdy, ktoré mu pomáhajú zrýchliť let. Naopak, pri letoch na západ musí lietadlo letieť proti týmto prúdom, čo spôsobuje predĺženie letu. Preto napríklad lety z New Yorku do Londýna môžu trvať kratšie ako lety opačným smerom.

lietadlo trubulencie
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI

Čo by sa stalo, ak by Zem náhle prestala rotovať?

Mimochodom, ak by ťa zaujímalo, čo by sa stalo, ak by sa náhle Zem zastavila, tak sme sa tejto téme venovali v tomto článku. Nebolo by to ale nič príjemné.

Ak by Zem prestala prestala v jednom momente rotovať, objekty na povrchu by sa okamžite začali pohybovať obrovskou rýchlosťou na východ, čo by spôsobilo katastrofálne zemetrasenia a obrovské vetry. Oceány by sa vyliali cez pevniny a celý svet by čelil ničivým poveternostným podmienkam.

 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.