modre oci
pixabay.com
Nezaradené

Ešte stále existujú fakty, ktoré ste o Rimanoch netušili. Viete, že pili krv gladiátorov?

O Rímskej ríši sa ešte stále dozvedáme niečo nové. Možno vás prekvapí aj táto séria faktov.

Rimania boli v mnohých veciach zvláštni a najmä tie vyššie vrstvy si žili tak trochu hedónistickým štýlom života. Dôkazom sú aj ich početné oslavy s veľkolepou hostinou. V tomto období ste sa mohli za jeden večer najesť do sýta hneď niekoľkokrát. Pýtate sa, ako riešili plné žalúdky vtedajší rímski občania? Jednoducho. Ich preplnený obsah vyvrátili a hostili sa ďalej.

Foto: commons.wikimedia.org

Svojským spôsobom pristupovali aj k medicíne. Verili totiž, že napríklad taká krv gladiátora dokáže liečiť epilepsiu. Po mnohých bojoch túto krv zhromažďovali a dokonca ju predávali.

Odhliadnuc od nižších vrstiev spoločnosti sa tí bohatí vôbec nemali zle. Dožívali sa dokonca vysokého veku aj napriek tomu, že priemerný vek Rimanov bol približne 25 rokov.

Foto: ent.163.com

Uspeli by ste u nich taktiež so svojou nechuťou k deadlinom a možno by si ani nevšimli, že stále chodíte neskoro. Pojem čas bol u nich totiž dosť relatívny, pretože sa riadili svitom slnka. Taká jedna rímska hodina mohla trvať v lete 75 minút a v zime napríklad len 44.

Ženy svoju krásu vnímali rôzne a začali tak trochu experimentovať. Po tom ako Messalina, tretia žena cisára Claudia spopularizovala nosenie parochní, si niektoré ženy dokonca začali farbiť vlasy. Okrem toho bolo značne populárne aj zrastené obočie, ktoré sa vtedy považovalo za znak inteligencie. Mnohé ženy si svoje obočie rôzne dotvárali a zvýrazňovali, aby bolo hrubšie. V rámci skrášľovania sa napríklad nepoužívalo ani mydlo, ale len zmesi olejov.

Foto: pinterest.com

V prvom storočí nášho letopočtu rímski cisári zaviedli akúsi módu pitia jedov. Postupne si tak budovali voči nim imunitu, aby ich prípadná snaha o otravu neprekvapila.

Kôň sa takmer stal politikom vďaka žartu cisára Caligulu. Ten mal svoje obľúbené zviera menom Iniciatus a vraj mu postavili sochu a obliekali ho do purpurovej farby len tých vznešených a bohatých. Caligula ho vraj chcel povýšiť na konzula.

No a na záver môže prekvapiť aj fakt, že mnohí Rimania považovali filozofiu za úplnú zbytočnosť. Pre praktický život bola vraj nepotrebná.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť