modre oci
witamindir.org
Nezaradené

Experimenty NASA sú úspešné, zemiaky dokážu rásť aj v ťažkých podmienkach na nehostinnej pôde

Už o niekoľko rokov budeme možno farmárčiť na Marse. Tieto utopické predstavy vôbec nie sú tak vzdialené od reality.

NASA sa už dlho pohráva s myšlienkou kolonizovať červenú planétu. Reálne obrysy dostáva práve v súčasnosti, keď sa uskutočňujú experimenty s nehostinnou, takmer marťanskou pôdou. Dajú sa vo vesmíre vypestovať zemiaky? Podľa najnovších dôkazov áno.

V Peru totiž existuje výskumné centrum, kde sa v uzavretom boxe vedci snažia navodiť atmosféru Marsu. V tej je uzamknutá nehostinná púštna pôda s kúskom hľuzy. Následne sú teploty, plyny a tlak v nádobe regulované tak, aby sa vyrovnali tým na Marse. Vedci jednoducho vytvorili malú marťanskú kocku, do ktorej zatvorili hľuzu obyčajného zemiaka a čakali, čo sa bude diať.

Podľa jedného z výskumníkov, Julia Valdivia-Silviu, sú prvotné výsledky skutočne pozitívne. Rastlinke sa totiž darí aj v extrémnych podmienkach. „Pokiaľ dokáže prežiť v týchto podmienkach, je vysoko pravdepodobné, že prežije aj na Marse.“

Foto: ziare.com / International Potato Center

Cieľom je zistiť, aké minimálne podmienky potrebuje taký zemiak pre svoju existenciu. Podľa vedcov ich práca totiž nespočíva len v tom, že na Marse môžeme pestovať nejaké plodiny. Prvotné výsledky sú prínosom aj pre samotnú Zem. Ak totiž plodina prežije v tak nehostinných podmienkach znamená to, že sa dokáže vysporiadať aj s extrémnymi klimatickými zmenami, čo je pre možnú budúcnosť ľudstva skutočne dobrá informácia.

NASA spolu s vedcami v Peru plánuje pokračovať v experimentoch aj s ďalšími odrodami zemiakov v rôznych obtiažnych podmienkach.

To, ako si život nájde cestu aj v takmer neprekonateľných prekážkach môžete sledovať aj v krátkom videu.

Foto: youtube.com / International Potato Center

zdroj: sciencealert.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť