modre oci
exclusivepixmedia.co.uk
Nezaradené

Etiópski domorodci súťažia v naberaní tuku pitím kravského mlieka a krvi v rámci rituálu Ka’el

Počas šiestich mesiacov je cieľ domorodcov jediný- konkurovať ostatným mužom v množstve tuku, ktorý získajú pitím kravského mlieka a krvi. Rituál a spôsob života je typický pre kmeň Bodi v odľahlej doline v Etiópii. V priebehu polroka naberaní na váhy muži nesmú mať sex, či dokonca opustiť svoje hlinené chatrče.
Foto:exclusivepixmedia.co.uk

O dodávanie mlieka a krvi v črepníkoch alebo bambusoch sa každé ráno postarajú ženy a dievčatá. Pre muža, ktorý naberie najviac tuku neexistuje žiadna víťazná cena. Veľký obvod pása je však medzi ženami považovaný za veľmi atraktívny a pre muža predstavuje obrovskú pýchu. Súťaž je súčasťou rituálu Ka’el, ktorý sa koná pri príležitosti nového roka. V každej rodine vyberú reprezentanta- slobodného muža a on následne musí odísť do svojej chyže. Mimo nej sa nesmie pohybovať a intímne sa stýkať so ženami.
Foto:exclusivepixmedia.co.uk

Podľa slov fotografa Erica Lafforgue, ktorý je autorom snímkov, sú kravy pre kmeň Bodi posvätné, to znamená, že počas rituálov ich nesmú usmrtiť. Krv je odobratá cez malý otvor do žily a potom ho upchajú hlinou. Muži pijú mlieko a krv po celý deň. Prvá misa krvi sa obvykle pije pri východe slnka a muž ju musí vypiť rýchlo, kým sa zrazí. Niektorí však celú misu vypiť nedokážu, a preto časť vyvrátia. V deň obradu muži predtým než vyjdu zo svojich chatrčí pokrývajú svoje telá ílom a popolom.
Foto:exclusivepixmedia.co.uk

Tradičný spôsob života ľudí kmeňa Bodi a ich rituály sú však v ohrození. Etiópska vláda plánuje presídliť 300 000 ľudí z celej krajiny práve na ich územie. Pre túto chvíľu ale kmeň aj naďalej oslavuje Ka’el v tradičnom štýle každý jún.

zdroj: dailymail.co.uk

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť