Jednohubky, Ľudské telo, Veda a technika

Funguje počítanie ovečiek, aby si skôr zaspal? Pozri sa, čo hovorí veda, budeš prekvapený

Vedel si, že priemernému človeku trvá približne 10 až 20 minút, kým zaspí potom, ako si ľahne do postele? Tento časový rámec sa nazýva „spánková latencia“ a je považovaný za zdravý indikátor.

Niekedy ale zaspávanie môže trvať oveľa dlhšie. Určite to poznáš, ležíš v posteli, ubehlo prvých 10 minút, potom ďalších 10 minút a ďalších a podobne, no ty si stále hore. Jednoducho nevieš zaspať. Existuje viacero spôsobov, ako môžeš zaspať.

Možno ti niekto už poradil, aby si počítal ovečky. Funguje ale táto metóda aj v praxi? Poďme sa na túto tému pozrieť spolu nižšie.

Ovečky počítame už stovky rokov

Počítanie ovečiek je pomerne starou metódou, ktorá sa používa na to, aby si rýchlejšie zaspal. Napríklad, podľa niektorých zdrojov je tento koncept zaznamenaný už v islamskej kultúre 12. storočia v knihe „Disciplina Clericalis,“ kde sa tiež objavuje predstava počítania ovečiek na upokojenie mysle pred spaním, približuje web rd.com. Mohlo by sa preto zdať, že ide o metódu, ktorej účinnosť overil sám čas.

Počítanie ovečiek ako spôsob zaspávania má podľa všetkého svoje korene v dávnej histórii, pravdepodobne v stredovekom Anglicku, kde pastieri spočítavali svoje ovečky pred spaním, aby sa uistili, že všetky sú na mieste.

Je metóda počítania ovečiek účinnou metódou?

Zdá sa ale, že táto metóda nemusí byť tak účinnou, ako si mnohí myslia. Nasvedčujú tomu viaceré štúdie. Paradoxne, podľa niektorých prác, má počítanie ovečiek presne opačný efekt.

Štúdia vedená výskumníkmi z Oxford University preukázala, že ľudia, ktorí sa snažili zaspať počítaním ovečiek, v skutočnosti zaspali pomalšie, než keby neurobili nič. Na opačnej strane ľudia, ktorí si predstavovali rôzne relaxačné scény, ako napríklad vodopády či pláž, zaspali v priemere o 20 minút rýchlejšie.

Prečo táto metóda nefunguje?

„Aby sme zaspali, naše telo a myseľ sa potrebujú upokojiť. Pomalé, premyslené počítanie funguje podobne ako meditačné praktiky, ktoré pri pravidelnom vykonávaní preukázateľne znižujú srdcovú frekvenciu tým, že podporujú pomalšie dýchanie a aktivujú parasympatický nervový systém (PSNS ),“ vysvetľuje Theresa Schnorbach pre web techradar.com.

Výskumníci ale hovoria, že počítanie ovečiek je príliš jednoduché a nudné na to, aby zaneprázdnilo tvoju myseľ natoľko, aby si sa dokázal upokojiť a zaspať.

Vo všeobecnosti, metódy, ktoré zahŕňajú imaginatívne rozptýlenie, sú považované za účinnejšie, pretože aktivujú viac kognitívnej kapacity a odvádzajú pozornosť od stresujúcich myšlienok​. Ide o metódy, pri ktorých sa snažíš sústrediť na predstavu relaxačnej alebo príjemnej scény, aby si odviedol pozornosť od stresujúcich alebo rušivých myšlienok a tým podporili proces zaspávania​.

Okrem iného výskum tiež naznačuje, že imaginatívne rozptýlenie je účinnejšie, keď sa sústredíš na niečo, čo si v reálnom živote ešte nevidel alebo nezažili. Ak sa nevieš od ovečiek odtrhnúť, tak si predstav, že sú všetky očíslované a skáču cez plot a naháňajú vlkov. Táto aktivita aktivuje viac kognitívnej kapacity a zabraňuje vám premýšľať o stresujúcich veciach.

Mimochodom, ak máš problém zaspať, tak skús metódu vojakov, ako zaspávajú rýchlejšie. Podľa nej by si mal zaspať do dvoch minút a to kdekoľvek.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.