trik ako zaspat
Ľudské telo, Zaujímavosti

Máte problém zaspať? Tu je trik vojakov, ako zaspať kdekoľvek za 120 sekúnd

Bezpochyby každý z nás sa zhodne na tom, že kvalitný spánok je kľúčom k tomu, aby sme sa na druhý deň cítili fit. No zaspávanie robí mnohým problémy. Pravdepodobne tou najznámejšou metódou, ako zaspať, je „počítať ovečky“. Pravdou ale je, že nie vždy funguje. Existujú ale aj iné metódy, ktoré môžu pomôcť? Jedna z nich pochádza z knihy Relax and Win: Championship Performance z roku 1981 a upozornila na ňu Sharon Ackman cez portál médium.com.

Ako zaspať už do dvoch minút?

Táto metóda, ktorú používa i americká armáda, ukazuje, ako môžeme zaspať už v priebehu pár minút. Rovnako ale treba povedať, že ju treba trénovať, aby fungovala. Podľa štatistík bola účinnou pri 96% pilotov a to dokonca aj po vypití kávy, pričom v pozadí sa ozývali hlučné zvuky, ako je napríklad streľba. Zaujímavosťou je, že túto metódu sa učili v sede. Preto, ak máte k dispozícii posteľ či karimatku, tak vedzte, že máte výhodu.

Prejdime ale k samotnej metóde, ako možno zaspať už do dvoch minút. Začnite tvárou, kde potrebujete uvoľniť čo najviac svalov ako sa len dá, v ideálnom prípade všetkých 43. Zatvorte oči a pomaly zhlboka dýchajte. Nemračte sa, vaša tvár musí byť hladká a uvoľnená, až kým necítite uvoľňujúce sa líca, ústa, jazyk a čeľusť. Keď uvoľníte tvár a necháte ochabnúť očné jamky, dáte zvyšku tela signál, že je čas sa vypnúť. Vydýchnite teraz vzduch, uvoľníte hrudník, potom uvoľníte ramená, nech vám „padnú“ do lona. Nechajte ich klesnúť čo najnižšie, akokeby plávali po vašom tele. Mali by ste cítiť, že zadná časť vášho krku je bez života. Zhlboka sa nadýchnite. Potom pomaly vydýchnite a uvoľnite všetko napätie.

Teraz sú na rade vaše ruky. Začnite dominantou stranou a postupne sa zamerajte na váš biceps. Cíťte, ako sa uvoľňuje a postupne slabne. Potom sa presuňte na preklatie a snažte sa ho uvoľniť čo najviac. Ako posledné na rad prídu dlane a prsty. Nechajte ich padať ako mŕtve závažia na vašu nohu. Teraz prejdite na druhú stranu vrchnej časti tela a celý proces opakujte.

Teraz by mala byť vaša vrchná časť celá ochabnutá. Ďalšou zástavkou sú vaše nohy. Začnite dominantou nohou a postupujte od stehna, ktoré uvoľnite, akoby padalo smerom dole, pokračujte potom cez lýtko až po chodilo. Rovnako postupujte aj pri druhej nohe.

Ak ste dodržali všetky tieto kroky, celé vaše telo by sa teraz malo cítiť ťažké. A mali by ste sa cítiť úplne uvoľnený, no aby ste z tohto stavu zaspali, potrebujete ešte čistú hlavu.

Vyčistite si teraz myseľ

Následne je potrebné pokúsiť sa vyčistiť myseľ. Nedovoľte svojim myšlienkam blúdiť alebo premýšľať nad dňom, ktorý leží pred vami alebo za vami. Nasledujúcich 10 sekúnd si predstavujte napríklad, že ležíte v prázdnej čiernej miestnosti alebo na pláži. Hoci kde, kde vám je príjemne. Prípadne sa len snažte užívať si tmu naokolo vás. Potom by ste mali zaspať čo nevidieť.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť