Nezaradené

Hlúposť je nákazlivá: Vedci objavili vírus hlúposti

Občas to vyzerá, ako by bola hlúposť tou najnákazlivejšou chorobou ľudstva. Vedcom sa teraz podarilo identifikovať vírus, ktorý hlúposť spôsobuje.

Vedci z Johns Hopkins School of Medicine a University of Nebraska objavili zvláštny vírus napadajúci ľudskú DNA, ktorý môže spôsobovať pokles mozgovej činnosti, zhoršenie pamäti a schopnosti sa učiť.

Celkovo teda vedie k „hlúpnutiu“.

Ide o vírus ATCV-1, ktorý zvyčajne infikuje niektoré druhy zelených rias v jazerách a riekach. Odborníkov preto značne prekvapilo, keď jeho stopy našli náhodou v krku viac ako 40 dobrovoľníkov z celkových 90, u ktorých pôvodne testovali ich mentálne schopnosti.

Ako sa ukázalo, jedinci infikovaní spomínaným vírusom podávali v rámci experimentu asi o 10% pomalší výkon pri spracovaní obrazových úloh, navyše sa celkovo horšie sústredili a v porovnaní so zdravými účastníkmi vykazovali tiež horšiu priestorovú predstavivosť.

Bádatelia následne vykonali iný pokus, pri ktorom vírus umelo vstrekovali do úst myšiam. Hlodavce potom skutočne „hlúpli“ a oveľa ťažšie napríklad hľadali cestu z bludiska. Každopádne doteraz nie je jasné, prečo a ako sa spomínaný vírus dostáva do ústnej dutiny človeka. Podľa vedcov majú prenos najskôr na svedomí iné mikroorganizmy.

img: Shutterstock

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť