modre oci
Nezaradené

Pristávanie medzi hrobmi alebo na hlavnej ceste? Predstavujeme 15 úžasných pristávacích plôch

Runway – vzletová/pristávacia dráha môže byť nudná, no na svete sa nájdu aj prípady, ktoré vám vyrazia dych z rôznych príčin. S pätnástkou veľmi zaujímavých plôch sa môžete zoznámiť práve teraz.

1

Juhoafrické Lesotho ponúka adrenalínový zážitok, s ktorým by slabšie povahy mohli mať problém. Lietadla štartujú na dráhe končiacej útesom, z ktorého “padajú” do rokliny až kým nenaberú dostatočnú rýchlosť na let.
MatekaneAirStrip_thumb
img: via kickassfacts.com

2

Jedinú cestu, ktorá spája Gibraltar so Španielskom pretína dráha Gibraltarského letiska. To znamená, že táto cesta musí byť uzavretá vždy, keď vzlieta alebo pristáva lietadlo.

3

Mesto Bar Nunn vo Wyomingu bolo v minulosti využívané ako letisko. Bývalé dráhy sa časom stali ulicami mesta.

4

V roku 1983 v írskom meste Mallow muselo núdzovo pristáť mexické súkromné lietadlo. Keďže dráha nebola vhodná na opätovný odlet tohto lietadla, musel pilot počkať 5 týždňov, kým ju postavia. Za ten čas sa stal lokálnou celebritou.

5

Medzi dráhami atlanstského medzinárodného letiska sa nachádza starý cintorín.
Bez názvu
img: via airlineguys.com

6

Letisko Gisborne na Novom Zélande je zaujímavé železničnou traťou, ktorá pretína runway takmer v polovici  dĺžky. Veľmi často musia lietadlá alebo vlaky zastaviť, pretože práve ten druhý prechádza.
GisborneAirport_thumb
img: via kickassfacts.com

7

Pristávacia plocha v Plant City na Floride zažila v roku 1999 kurióznu situáciu. Dve malé lietadlá sa snažili v ten istý čas pristáť na rovnakej dráhe. Skončilo to tým, že jedno pristálo na vrchu druhého. Nikomu sa nič nestalo.

8

Dom a dve farmy pri pristávacej dráhe? Áno, tak toto je realita na letisku Narita v Japonsku.

9

Wilkins Runway na Antarktíde, kde pristáva ročne len 10 lietadiel je tvorená ľadom. Musí byť upravovaná laserom, aby zabezpečili dostatočné trenie potrebné na pristávanie.

10

Medzi dvomi dráhami letiska v Bangkoku, ktoré je štrnástym najvyťaženejším letiskom sveta, existuje funkčné golfové ihrisko. Golfisti sú upozornení červeným svetlom, kedy majú prestať hrať, lebo pristáva lietadlo.

11

Letisko Barra v Škótsku je jedno z dvoch letísk na svete, ktoré používa pláž ako pristávaciu plochu.
Barra_thumb
img: via kickassfacts.com

12

Existoval plán ako uniknúť z väzenia nacistického Nemecka pomocou podomácky vyrobeného klzáku(bezmotorové lietadlo). Štartovacia dráha bola vytvorené zo stolov a lietadlo by štartovalo pomocou kladky a vane naplnenej betónom. Aj keď bolo dokončené nikdy nevzlietlo, pretože oslobodzovacia armáda dorazila do väzenia skôr.

13

V roku 1994 bola zriedkavo používaná pristávacia dráha vo Wyomingu pretransformovaná na intergalaktické letisko (Greater Green River Intergalactic Spaceport) pre možných návštevníkov z Jupitera.

14

Niektoré náboženské kulty z Melanázie(Oceánia) verili, že náklad vezený pre amerických vojakov bol zoslaný ich bohom. Preto si postavili vlastné dráhy, aby aj im boh poslal podobné zásoby. Takisto začali používať vojenské pochody počas náboženských obradov.

15

Počas druhej svetovej vojny stavali nacisti drevené letisko s drevenými atrapami lietadiel na severe Francúzska, no Briti o tom vedeli. Počkali kým ho nacisti dobudujú a potom ho na oplátku zničili drevenými bombami.

img: via amusingplanet.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť