modre oci
Nezaradené

IBM prišlo s kolektorom ktorý dokáže koncentrovať energiu z 2000 sĺnk

 Fotovoltaický termálny systém s vysokou koncentráciu (HCPVT) je schopný bezpečne sústrediť toľko energie, koľko by dodalo 2 000 sĺnk. Výskumníci dokonca hovoria o 5000 násobku energie. Je to obrovské množstvo, ktoré by okamžite pokrylo energetické nároky celej planéty.

Proces zachytenia slnečného svetla produkuje vodu. Tá môže byť filtrovaná a použitá ako pitná, alebo na klimatizáciu, atď.. HCPTV systém môže poskytnúť udržateľnú energiu kdekoľvek na svete. Každý 1×1 cm dokáže koncentrovať neuveriteľných 200-250W počas 8 hod. slnečného svitu.

Takmer vriaca voda prechádza cez rad membrán destilačného systému, kde sa odparuje a mení na neslanú. Systém dokáže poskytnúť až 30-40 litrov pitnej vody na 1 meter štvorcový prijímača za deň. Ďalších 25% výnosu tvorí elektrina, celkom dva kWh denne. Väčšie inštalácie  by mohli poskytnúť hojnosť vody a energie pre menšie mesto.

aukcia

 

Teplo je absorbované do stoviek solárnych buniek (fotovoltaické čipy) Tie zbierajú teplo a sú chladené mikrokanálovou vodou (mikrohydraulika s priemerom pod 1mm na prenos tepla). To je dôvod, prečo sú schopné koncentrovať také množstvo slnečnej energie. S minimálnymi nárokmi na priestor. Podľa Greenpeace má technológia potenciál stať sa jedným z troch najväčších svetových hráčov na trhu s energiu.

Iba 2 percentá Sahary by boli schopné dodať elektrinu pre celú planétu.

Problémom súčasných kolektorov je, že dokážu generovať málo energie a teplo uniká ako odpad. Táto technológia eliminuje problém. No skutočným problémom ostáva naďalej agresívna lobby ropných spoločností, ktoré robia všetko pre to, aby zabránili zmenám.

Na videu poskytuje Bruno Michel z IBM zrozumiteľný prehľad projektu (v angličtine) 

ZDROJ

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť