kolko percent mozgu pouzivame
Jednohubky, Ľudské telo, Zaujímavosti

Je pravda, že ľudia používajú len 10% svojho mozgu alebo ide o mýtus?

Pravdepodobne ste už počuli tvrdenie, že človek používa len 10% svojho mozgu. Mnohokrát s týmto tvrdením sme mohli počuť aj to, že ak by sme využívali potenciál nášho mozgu len o niekoľko percent viac, tak by nám to dalo superschopnosti. Je to ale skutočne pravda alebo ide o mýtus?

S týmto tvrdením sa mohli stretnúť už starí rodičia našich starých rodičov. Prvýkrát sa totiž objavilo v 19. storočí, pričom zakotvené v mysliach mnohých z nás je dodnes. No pravdou je, že na popularite nabral o niečo neskôr. Mnoho sci-fi filmov sa pohrávalo s myšlienkou, ako by to vyzeralo, ak by sme využívali plný potenciál našich mozgov, no v skutočnosti neexistujú žiadne vierohodné dôkazy, ktoré by podporovali tvrdenie, že používame len nepatrnú časť mozgu.

Odborníci z oblasti neurológie a mozgovej vedy odmietajú tento názor. Mozog je komplexný orgán a rôzne časti mozgu majú špecifické funkcie a účely. Nie je to tak, že iba určitá percentuálna časť mozgu je aktívna a zvyšok je „vypnutý“.

Ide o mýtus, že používame len 10% mozgu

Podľa portálu Neuroscience for Kids (cez Vedavovrecku.sk) je tvrdenie, že ľudia používajú iba 10% mozgu, mylné a neexistujú žiadne spoľahlivé vedecké dôkazy, ktoré by ho podporovali. Pôvod tohto mýtu možno vystopovať až k nesprávnej citácii Alberta Einsteina alebo vedca menom Pierre Flourens, či k prácam z počiatkov 20. storočia, ktoré tvrdili, že ľudia využívajú len malú časť svojich mentálnych a fyzických zdrojov.

Vedci, ktorí sa venujú štúdiu mozgu, dospeli k jednoznačnému záveru, ide o mýtus. Práce v oblasti neurológie ukazujú, že rôzne časti mozgu majú konkrétne úlohy a funkcie, a preto je celý mozog aktívny počas rôznych činností, dokonca aj v spánku. Experimenty s odstránením častí mozgu u zvierat a pozorovania reakcií ukázali, že mozog sa dokáže prispôsobiť a iné oblasti mozgu môžu z časti prevziať funkcie poškodených oblastí. Jedným z významných vedeckých prác v tejto oblasti bol výskum Karla Lashleyho, ktorý sa uskutočňoval v 20. a 30. rokoch minulého storočia. Lashley skúmal, aké účinky má odstránenie častí mozgu na správanie zvierat. Jeho výsledky potvrdili, že aj keď boli zvieratám odstránené veľké časti mozgu, stále sa dokázali naučiť nové úlohy. U ľudí však i malý zásah do mozgu môže mať závažné následky.

Mýtus, že ľudia by získali nadprirodzené schopnosti, keby využívali celých 100% mozgu, sa však v populárnej kultúre uchytil pevne. Napriek nedostatku vedeckých dôkazov existuje mnoho ľudí, ktorí túto teóriu podporujú. Veria, že by sme získali schopnosti ako telekinéza alebo čítanie myšlienok.

Evolučné hľadisko

Z hľadiska evolúcie nám výskumy ukazujú, že naše mozgy sa rozvinuli do svojho súčasného stavu. Keby sme naozaj nepotrebovali využívať väčší objem mozgu, evolúcia by nás pravdepodobne neposúvala touto cestou. Moderné medicínske technológie umožňujú sledovať aktivitu mozgu a ukazujú, že všetky jeho oblasti sú aktívne, dokonca aj keď spíme.

Mozog je komplexný orgán, ktorý pracuje na rôznych úrovniach a preplieta sa s množstvom funkcií. Skutočná kapacita mozgu je plne využitá a mýtus o jeho nevyužitých rezervách patrí do ríše fikcie.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.