Nezaradené

Kayakári na Ohájskej rieke objavili starodávnu loď s bohatou minulosťou

James Malott a jeho priatelia sa jedného dňa rozhodli, že splavia na kajakoch rieku Ohájo. Boli to obyčajní chalani splavujúci rieku, no ich nález by im mohli závidieť aj skúsení hľadači pokladov.

 

Po chvíli splavovania sa pred nimi vynoril tento pohľad. 110 rokov stará nedotknutá loď. Pomaly sa plavili okolo a pritom netušili, že o chvíľu sa stanú významnou súčasťou histórie.


img: detonate.com

 

Priviazali kajaky a vydali sa na prehliadku. Keď skontrolovali okolie, bol čas vstúpiť na palubu. Pri vstupe sa museli doslova predrať cez husté rastlinstvo, ktoré za dlhé roky pokrylo túto loď duchov. Keď sa dostali do podpalubia, našli v ňom viac ako storočný lodný motor, ktorý im odhalil pravdu o tom, komu loď v minulosti patrila a prečo bola tak dôkladne skrytá.


img: detonate.com

img: detonate.com


img: detonate.com

img: detonate.com

img: detonate.com

img: detonate.com

História plavidla:
Loď bola postavená vo Wilmingtone, Delamore pred prvou svetovou vojnou v roku 1902. Volala sa Celt (kelt) a slúžila ako luxusná jachta pre bohatých a slávnych.

img: detonate.com

Po vypuknutí prvej svetovej vojny ju americké námorníctvo zabralo a prerobilo na vojnovú loď.


img: detonate.com

Po vojne sa loď navrátila pôvodnému účelu a jednen z najznámejších ľudí, ktorí sa na nej plavili bol napríklad aj Thomas Edison, ktorý bol vynálezcom žiarovky.


img: detonate.com

V roku 1932 ju odkúpil kapitán Martin, ktorý z nej najskôr spravil rybársku loď a vyberal vstupné 2 doláre za každý rybársky výlet, ale neskôr si uvedomil, že ľuďom sa viac páčila ako loď určená na párty a zábavu.


img: detonate.com

Potom však opäť prišla vojna – tentoraz druhá svetová a americké námorníctvo ju znova povolalo do svojich služieb, keď bránila pobrežie Floridy.


img: detonate.com

Po vojne sa opäť vrátila svojmu pôvodnému majiteľovi, ale ten už o ňu nemal záujem a predal ju spoločnosti, ktorá ju používala ako vyhliadkovú loď až kým ju v 80. tych rokoch nevyradili.


img: detonate.com

Jedného dňa pri lodi odstavenej v dokoch zastavila limuzína, z ktorej vysúpil zástupca Madonny a opýtal sa, či by ju mohli použiť v ich ďalšom videoklipe. Následne sa v roku 1986 objavila v Madonninom klipe Papa Don´t Preach.


img: detonate.com

img: detonate.com

A ako skončila? Posledná cesta ju priviedla na odpočinok pri dome Roberta Millera v Kentucky. To bolo krátko po vydaní videoklipu v roku 1986 a odvtedy tam stojí dodnes. Či sa ešte niekedy objaví niekto, kto ju opraví, nevieme. Isté je len to, že táto pozoruhodná kráska s bohatou minulosťou by si to určite zaslúžila.


img: detonate.com

 

.src

img: titulna fotografia detonate.com

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť