Niekoľko dní dozadu sme si povedali o symptómoch, ktoré značia, že máte infarkt. Rovnako sme si povedali aj to, koľkokrát vám udrie srdce za život. No pýtali ste sa niekedy, ako dlho prežijete bez toho, aby ste mali prístup ku kyslíku?
Keď sa hovorí o nedostatku kyslíku, tak v medicínskej komunite sa môžete stretnúť s dvomi pojmi. Prvým z nich je anoxické poranenia. Pod týmto pojmom si môžete predstaviť situáciu, keď je mozog úplne zbavený kyslíka napríklad z dôvodu náhleho zastavenia srdca, dusenia, uškrtenia a podobne. Druhý medicínsky výraz, s ktorým sa môžete stretnúť, je hypoxické poranenie mozgu. V tomto prípade nie je váš mozog okysličovaný dostatočne, vysvetľuje portál spinalcord.com.
Ak ste sa niekedy pýtali, či krátkodobý nedostatok kyslíka môže poškodiť mozog, tak odpoveď je nie. Preto sa kľudne môžete predbiehať s kamarátmi, kto na dlhší čas zadrží dych, no nepreháňajte to! No ak by ste nemali prístup ku kyslíku niekoľko minút, tak dôjde k poškodeniu mozgu.
Možno ste to nevedeli, no mozog predstavuje len 2 % telesnej hmotnosti človeka, ale na opačnej strane využíva asi 20 % zásob kyslíka v tele! Bez kyslíka nie je schopný vykonávať ani základné funkcie.
Ako dlho vydrží mozog bežného človeka bez kyslíka?
Určite ste to videli vo filmoch, kedy útočník škrtil obeť a tá omdlela už po pár desiatkach sekúnd. Skutočne to tak funguje! Omdletie môže nastať v rozmedzí približne 30 až 180 sekúnd, kedy mozog nedostáva dostatok kyslíka. No už po minúte začnú odumierať mozgové bunky.
Približne 3 minúty trvá, kým utrpia neuróny rozsiahlejšie poškodenie a trvalé poškodenie mozgu je pravdepodobnejšie. Pri nedostatku kyslíka po dobu 5 minút, sa človek blíži k smrti.
Po 10 minútach, aj keby mozog prežil, tak budete v kóme a dôjde k trvalému poškodeniu mozgu. Po 15 minútach je prežitie takmer nemožné.
Časy vyššie treba brať ale ako odhady. Každý človek je iný a inak trénovaný. Niektoré tréningové postupy pomáhajú telu efektívnejšie využívať kyslík, čo umožňuje mozgu vydržať dlhšie obdobia bez kyslíku. Profesionálni športovci sú často trénovaní, aby vydržali držať dych až po dobu 3 minút bez toho, aby im hrozilo nejaké nebezpečenstvo.
Čo je to mdloba a môže človek odpadnúť len tak?
Možno ste už videli niekoho odpadnúť „len tak“. Pre tento stav existuje lekársky pojem „synkopa“, čo znamená „kontrakcia“ alebo „odrezanie“. Ide o pomerne výstižné pomenovanie toho, čo sa deje. K mdlobe dochádza totiž v dôsledku náhleho zníženia prietoku krvi do mozgu. Synkopa je pozoruhodne častá. Približne jedna tretina ľudí uvádza, že počas života mala aspoň jednu epizódu mdloby. Zníženie prietoku krvi cez mozog môže byť spôsobené z mnohých dôvodov, niektoré sú viac život ohrozujúce a iné zas menej.
Dovoľte nám, dať vám v súvislosti s touto témou do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, čo sa deje s ľudským telom potom, ako zomrieme.