Možno aj vy ráno začína šálkou kávy, prípadne poobede si jednu doprajete. Káva je vo všeobecnosti pokladaná za jeden z najobľúbenejších nápojov na svete. Len pre zaujímavosťou, každoročne sa na svete vypije približne 400 miliárd šálok kávy. Rozmýšľali ste ale niekedy nad tým, ako vplýva káva na vaše zdravie?
Vzhľadom na obľúbenosť tohto nápoja, vedci neustále skúmajú účinky kávy na ľudské telo.
Dobrou správou je, že viaceré štúdie naznačujú, že pravidelná konzumácia primeraného množstva kávy je spojená s nižším rizikom rôznych ochorení a predčasného úmrtia. Napríklad nedávny výskum zistil, že pravidelné pitie kávy o objeme dvoch až troch šálok kávy, je spojené s nižším rizikom srdcových chorôb a porúch srdcového rytmu. Zaujímavosťou rovnako je, že aj bezkofeínová káva má viacero zdravotných benefitov na zdravie človeka. To ukazuje, že kofeín nemusí byť tou kľúčovou zložkou, ktorá nám pomáha.
Koľko kávy je už príliš veľa?
Druhým dychom ale treba povedať, že všetkého príliš veľa škodí a rovnako je potrebné uviesť, že sa treba pozerať aj na individuálny zdravotný stav človeka. Napríklad práca vedcov z American Heart Association nedávno odhalila, že riziko úmrtia u pijanov kávy s ťažkým vysokým krvným tlakom (160/100 mm Hg alebo vyšším) je na kardiovaskulárne ochorenia dvojnásobne vyššie v porovnaní s ľuďmi s vysokým krvným tlakom, ktorý sa nepovažuje za závažný.
Vráťme sa ale späť k téme, k bežnému človeku, ktorý netrpí rôznymi závažnými zdravotnými stavmi. Práca vedcov z University of South Australia odhalila, koľko kávy je už priveľa. Inými slovami, kedy môžeme pocítiť viac negatív ako pozitív.
„Káva je najbežnejšie konzumovaný stimulant na svete – prebúdza nás, zvyšuje našu energiu a pomáha nám sústrediť sa – ale ľudia sa vždy pýtajú, koľko kofeínu je príliš veľa?,“ hovorí profesor Hyppönen.
Vedci analyzovali dáta z UK Biobank, pričom pracovali s viac ako 347-tisícami jednotlivcov vo veku od 37 do 73 rokov. Skúmali ako gén metabolizujúci kofeín (pozn.: CYP1A2) ovplyvňuje schopnosť ľudí spracovávať kofeín a riziko srdcových chorôb.
Toto je zlomová šálka kávy
Prejdime ale rovno k záverom výskumu. Podľa výskumníkov je zlomových šesť šálok denne, kedy kofeín začína negatívne ovplyvňovať kardiovaskulárne riziko. Dôležité je spomenúť, že vo výskume jedna šálka kávy obsahovala 75 miligramov kofeínu. Podľa výskumníkov pitie väčšieho množstva kávy zvyšuje riziko srdcových ochorení až o 22 %.
„Pitie šiestich alebo viacerých káv denne môže byť škodlivé pre vaše zdravie a zvýšiť riziko srdcových chorôb až o 22 percent.“, konštatujú výskumníci v publikovanej správe.
Čo z toho plynie? Ako sa hovorí, oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. To isté platí aj pre kávu. Zatiaľ čo jej pitie v primeranom množstve má na naše zdravie priaznivé účinky, tak ak to s ňou budeme preháňať, tak ľahko sa to môže otočiť a môže nám spôsobiť zdravotné problémy.