Ndebele obruce okolo krku afrika predlozovanie krku
História, Zaujímavosti

Kosti na krku juhoafrických žien sa nosením ťažkých obručí v skutočnosti nenaťahujú. Čo tento efekt spôsobuje?

Juhoafrický kmeň Ndebele má dlhú a bohatú históriu a jedným z najzaujímavejších aspektov ich kultúry je tradícia nosenia obručí na krku. Tieto kruhy symbolizujú nielen postavenie, ale aj vernosť a puto medzi manželmi.

Ndebele ženy, ktoré boli vydaté, nosili obruče okolo krku ako symbol svojho postavenia v spoločnosti. Tieto obruče, nazývané idzila, boli vyrobené z medi alebo mosadze a boli neoddeliteľnou súčasťou ich denného oblečenia. Verilo sa, že kruhy idzila majú silné rituálne schopnosti a preto ich manželia často darovali svojim manželkám. Bohatší muži svojim manželkám darovali viac obručí, čím ukázali svoje bohatstvo a moc. Tieto prstene mohli byť odstránené iba v prípade smrti manžela alebo manželky, informácie podáva web theafricangourmet.com.

Nosenie týchto kruhov na krku sa však nepraktizovalo len tak ľahko. Proces predlžovania krku začínal už v detstve dievčat, okolo piatich rokov, keď im boli na krk osadené ťažké mosadzné goliere. Postupom času sa pridávali ďalšie krúžky, až kým v dospelosti ich počet nedosiahol 15-25 s celkovou hmotnosťou viac ako 11-13,5 kilogramov. Kosti v krku museli byť malé a pružné, aby sa dosiahol tento efekt. Mladé dievčatá sa museli naučiť, ako nosiť kruhy na krku a fungovať v každodennom živote. Staršie ženy zas boli zodpovedné za pridávanie ďalších kruhov každých niekoľko rokov.

Mylné je však presvedčenie, že krčné kosti sa pri nosení týchto krúžkov skutočne predlžujú. Skutočnosť je však taká, že váha obručí tlačí ramená nadol a stláča kľúčnu kosť, čo znižuje ramená a vytvára dojem dlhšieho krku.

Odstránenie týchto kruhov z krku nie je tiež tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Obruče sa musia odstraňovať opatrne jeden po druhom, pretože kruhy zabezpečovali podporu krku a svaly počas toho oslabli. To môže spôsobiť problémy so silou krčných svalov a obmedziť normálny rozsah pohybu.

Prax nosenia kruhov na krku sa znížila, no stále je zachovaná

Hoci sa nosenie týchto kruhov na krku v súčasnosti stalo menej bežnou praxou, je to dôležitá súčasť kultúry Ndebele. Táto kultúra sa vyvíjala stáročia a stále hlboko ovplyvňuje život tohto kmeňa.

Historicky je pôvod kmeňa Ndebele neznámy, no ich prvé záznamy sa datujú až do 17. storočia. Ich kultúra a jazyk sú jedinečné a dodnes sa snažia udržať svoju identitu a odpor voči vonkajšiemu vplyvu. V súčasnosti majú ľudia Ndebele v Južnej Afrike svoju vlasť, ktorá vznikla v roku 1979. Biela vláda ich prinútila žiť v takzvaných domovinách a vlasť Ndebele bola vytvorená v provincii Mpumalanga. Toto územie bolo miestom, kde si Ndebele uchovali svoj jazyk, tradície a umenie, ako aj ich nástenné maľby s bohatými geometrickými vzormi, ktoré majú silný symbolický význam.

Táto kultúra je príkladom odolnosti a trvácnosti a obruče na krku zostávajú fascinujúcim symbolom tradičného postavenia a spojenia medzi manželmi. Aj keď už nie sú tieto kruhy tak bežné, ich historický význam zostáva nerozlučnou súčasťou tejto kultúry.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.