Doktor Mengele počas druhej svetovej vojny naháňal hrôzu. Jeho pozostatky dnes slúžia študentom.
Josef Mengele, známy tiež ako Anjel smrti, vykonával neľudské experimenty na ľuďoch v koncentračných táboroch. V súčasnosti jeho kostru skúmajú študenti, ktorí sa prostredníctvom nej vzdelávajú v oblasti forenznej vedy.
Nezvyčajný nápad dostal patológ Daniel Romero Muñoz z Univerzity Sao Paulo v Brazílii. Práve on bol jedným z tých, ktorí po objavení pozostatkov v roku 1989 identifikovali Mengeleho. Podľa jeho slov kostra poslúži pri skúmaní pozostatkov človeka a ich následnej identifikácii, čo študentom vo výučbe výrazne pomôže.
Po tom ako Mengeleho rodina odmietla návrat pozostatkov do Nemecka, zostali vo vlastníctve Lekárskeho inštitútu v Sao Paule. Učebná pomôcka však nie je zaujímavá len temnou históriou, ale aj samotnými stopami a jazvami, ktoré sa na nej nachádzajú. Mengele mal totiž viacero úrazov a zdravotných problémov. Aj vďaka týmto detailom dokázali ešte v 80. rokoch identifikovať jeho telo.
Jedným z nich bola zlomenina ľavej časti panvy, ku ktorej vraj podľa záznamov prišiel počas nehody motocyklu v Osvienčime. Okrem toho sa na jeho lebke našla aj malá dierka v ľavom líci po ťažkom zápale nosových dutín.
Mnohé jeho obete dodnes žijú a len ťažko spomínajú na prežité hrôzy. Kostra má okrem svojej hlavnej úlohy – pomôcky vo výučbe, slúžiť aj na rozširovanie povedomia o vede v časoch druhej svetovej vojny.