obrázok chýba
Zdroj: Vedelisteze.sk
Fakty, Zaujímavosti

Ktorá tekutina je najdrahšia na svete? Krv to nie je, no aj tá je drahá!

Možno vás to nenapadlo, ale aj tekutiny môžu stáť stovky až desaťtisíce dolárov, no jedna látka spomedzi nich cenovo vyčnieva. Väčšinou keď sa rozprávame o cenných materiáloch, tak máme na mysli kovy. Je obzvlášť bežné, že náš mozog si predstavuje niečo pevné. Mnohí si myslia, že najdrahším kovom je zlato, no nie je to tak, hoci patrí medzi najdrahšie. Prvou civilizáciou, ktorá objavila zlato a začala ho ťažiť, boli starovekí Egypťania. Stalo sa tak okolo roku 2450 pred Kristom. Najdrahším kovom, aký si môžete kúpiť, je Californium. Len pre zaujímavosť, hodnota tohto kovu je približne 44 812x vyššou, ako je hodnota zlata.

Prejdime ale teraz k tekutinám, ktoré patria medzi tie najdrahšie, ktoré si môžete kúpiť.

Ktorá tekutina je najdrahšou na svete?

Hneď v úvode treba povedať, že to krv nie je, hoci bezpochyby ide o jednu z najdôležitejších tekutín, aké existujú. Obzvlášť dôležitou je pre ľudí! Krv totiž roznáša kyslík a živiny do všetkých častí tela, aby mohli riadne fungovať. Okrem iného sa podieľa aj na prenose odpadových látok. Pre tých, ktorí nevedia, tak potom ako darujete krv, tak telu trvá približne 48 hodín, kým vytvorí novú. Štyri až osem týždňov trvá, kým vaše telo úplne nahradí darované červené krvinky. No na vašom zdravotnom stave sa to nijak negatívne neprejaví.

Prejdime ale teraz ku tekutine, ktorá má titul „najdrahšie“.  Ako sme si vyššie povedali, tak krv to nie je, hoci aj tá je drahá. Liter krvi stojí v priemere 400 dolárov, píše portál scienceabc.com. No cena je stále na míle vzdialená od najdrahšej tekutiny na svete.

Najdrahšiu tekutinu, akú si môžete kúpiť, je škorpiónový jed. Väčšina z nás by si liter tejto tekutiny nemohla dovoliť. Dôvodom je, že stojí 10 302 700 dolárov. Škorpióny túto tekutinu používajú hlavne na zabíjanie alebo paralyzovanie svojej koristi. Jed je ale rovnako jedovatý je aj pre nás, ľudí. Preto vám určite neodporúčame, aby ste so škorpiónom išli do boja. No vo farmaceutickom priemysle, ide o látku, ktorá má nenahraditeľné postavenie. U ľudí sa používajú proteíny nachádzajúce v jede škorpióna používajú na liečbu autoimunitných porúch, ako je zápalové ochorenie čriev, reumatoidná artritída a roztrúsená skleróza.

Toto je 10 najdrahších tekutín na svete

S veľkým odstupom nasleduje jed kobry kráľovskej, ten stojí „iba“ ~40 400 tisíc dolárov za liter. A hoci aj jed kobry je pre nás smrteľný, tak je v ňom obsiahnutý unikátny proteín. Ide o látku Ohanin, ktorá sa používa pri výrobe lieku proti bolesti, ktorý je 20-krát účinnejší ako morfín, bez akýchkoľvek pozorovateľných vedľajších účinkov.

Pomyselnú bronzovú priečku obsadila látka Dietylamid kyseliny lysergovej. No skôr ju budete poznať pod skratkou LSD. Ide o typ drogy, ktorá je známa pre svoje psychologické účinky, ako sú napríklad halucinácie. 40 až 500 mikrogramov, čo je zhruba desatina hmotnosti zrnka piesku, vás dokáže poslať na výlet „do krajiny zázrakov“. No prejdime k cene. Liter tejto látky stojí okolo 32 500 dolárov.

Nižšie si môžete pozrieť rebríček 10 najdrahších tekutín, aké si môžete na svete kúpiť.

    1. Ľudská krv – 400 dolárov za liter
    2. Kyselina gama hydroxymaslová (GHB) – 660 dolárov za literň
    3. Čierny atrament do tlačiarne – 720 dolárov za liter
    4. Ortuť – 900 dolárov za liter
    5. Inzulín – 3 900 – 26 400 dolárov za liter
    6. Chanel č. 5 – 6 900 dolárov za liter
    7. Krv Hrotnáčovitého kraba (Horseshoe crab) – 15 850 dolárov za liter
    8. Dietylamid kyseliny lysergovej (LSD) – 32 500 dolárov za liter
    9. Jed kobry kráľovskej – 40 400 dolárov za liter
    10. Škorpiónový jed – 10 302 700 dolárov za liter
Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.