pes usta jazyk
Veda a technika, Zvieratá

Ktoré psie plemeno je najinteligentnejšie? Border kólia to nie je, tvrdí štúdia!

Každý živočích vrátane nás má rôzny potenciál inteligencie. Platí to aj v prípade našich domácich miláčikov, psov, ktoré nás častokrát dokážu prekvapiť. Niekedy máme pocit, že nám rozumejú lepšie ako ostatní ľudia! Alebo vedia spraviť XY krokov na to, aby docielili to, čo chcú. No, ktoré plemeno je najinteligentnejšie? Border kólia sa vo všeobecnosti považuje za to najinteligentnejšie psie plemeno, no nová štúdia hovorí, že ním je iné plemeno, upozorňuje portál iflscience.com. Aby sme ale nevyplašili majiteľov bordér kólií, tak toto plemeno sa umiestnilo na druhej priečke.

Hodnotenie inteligencie je náročné a to nielen u ľudí, ale aj u zvierat. Najmä u zvierat je ju náročné zistiť lebo existuje niekoľko druhov inteligencie. Vedci sa rozhodli otestovať viac ako 1002 psov, ktorých inteligenciu merali prostredníctvom kognitívneho postupu smartDOG, ktorý skúma schopnosť psa riešiť problémy a stratégiu, ovládať impulzy, schopnosť čítať ľudské gestá, schopnosť kopírovať ľudské správanie, pamäť a logické uvažovanie.

Vedcom sa podarilo potvrdiť, čo mnohí už tušia – každé plemeno je iné a má svoje „silné a slabé stránky“. Vedúca pracovníčka štúdie Saara Junttila uviedla:

„Napríklad labradorský retriever bol veľmi dobrý v čítaní ľudských gest, ale nie tak dobrý v schopnosti riešiť priestorové problémy. Niektoré plemená, ako napríklad Shetlandský ovčiak, dosiahli v takmer všetkých testoch pomerne rovnomerné skóre.“

Belgian Malinois je najinteligentnejšie psie plemeno, hovorí štúdia

Junttila hovorí, že border kólie dominovali prakticky naprieč všetkými kategóriami, no jedno plemeno dosiahlo ešte lepšie výsledky. O 9 bodov ich predstihlo plemeno Belgian Malinois, ktoré v testov smartDOG získalo 35 z 39 možných bodov.

Ak toto plemeno nepoznáte, tak radi ho majú bezpečnostné zložky. Dôvodom sú ich široké schopnosti a efektívna práca v teréne. Zdá sa, že ich náklonnosť k odhaľovaniu zločinu a identifikácii cieľov na vyhľadávanie môže súvisieť s ich výnimočnými schopnosťami riešiť problémy.

No nie všade sa mu darilo na „100%“

No treba uviesť, že hoci Belgian Malinois získal titul „najinteligentnejšieho psa“, tak v cylindrovom teste pohorel. Ide o metódu, kedy má pes za cieľ získať odmenu, a na to, aby ju získal, tak musí obísť sériu prekážok. V tomto experimente sa testuje inhibičná kontrola. Pre tých, ktorí nevedia, čo to je, tak inhibičná kontrola je schopnosť ovládať impulzy a rušivé vplyvy a rozhodnúť sa, na čo sa sústrediť. Inými slovami, pes mal prejsť cez niekoľko prekážok, aby získal odmenu, no namiesto toho, si vybral ľahšiu a priamočiarejšiu cestu.

Výskumníci dospeli k záveru, že funkcia plemena môže zodpovedať za určité kognitívne silné stránky, ako sú napríklad pastierske psy a retrievery, ktoré dosahujú vysoké skóre v úlohách, ktoré im nariadi človek. No zaujímavosťou je, že niektoré plemená pohoreli v testoch, kde sa očakávalo, že uspejú. Napríklad fínsky laponský pes je skvelým pastierskym psom, no v teste kde mal plniť úlohy nariadené ľuďmi, neuspel.

Záverom ale treba uviesť, že vedci si uvedomujú niekoľko nedostatkov ich štúdie. Napríklad to, že štúdiu nerobili na reprezentatívnej vzorke plemien. No veria, že ich výsledky prispejú k tomu, že si dokážeme o plemenách psov urobiť lepší obraz, čo môžeme od nich očakávať.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.