lietadlo na mape leti oblukom_1
Zdroj: flightradar24.com, printscreen letu lietadla
Jednohubky, Zaujímavosti

Ľudia sa pýtajú, prečo lietadlá nelietajú „priamkami“ ale „oblúkom“ do svojich destinácií. Prečo je tomu tak?

Nedávno sme sa venovali zaujímavej téme, prečo lietadlo, ktoré letí proti rotácii Zeme, nedoletí do cieľa skôr. Vysvetlenie spočíva v tom, že atmosféra rotuje spolu so Zemou, a preto rotácia Zeme nemá priamy vplyv na čas letu.

Dnes sa pozrieme na ďalšiu zaujímavú tému, ktorá súvisí s lietadlami.

Možno si sa už pozeral niekedy do aplikácie ako Flight Radar a ďalších. Keď sa v tomto type aplikácií pozrieš ne priebeh letu lietadla, tak si všimneš, že neletí priamo po krivke rovno, ale oblúkom. Táto téma zaujala viacero používateľ na internete, ktorí medzi sebou na fórach diskutujú, ako je to možné. Poďme sa na vysvetlenie pozrieť nižšie spolu s webom iflscience.com, ktorý upozornil na tému.

[OC] All flight paths worldwide!
byu/AndreEgeli indataisbeautiful

Najlogickejšia cesta lietadla je priamo z bodu A do bodu B

Najlogickejšie by bolo, aby lietadla leteli priamo z bodu A do bodu B. Je to jednak najrýchlejšia cesta a zároveň aj najúspornejšia. Vedz, že prevádzkovatelia lietadiel sa snažia dopraviť pasažierov čo najskôr do cieľa a zároveň aj čo najefektívnejšie. V inom prípade by sa nedoplatili nákladov za palivo a zároveň, by prepravili menej pasažierov za rovnaký čas. Inými slovami, bolo by to neekonomické.

Ak aj ty si zmätený, prečo lietadlá „lietajú oblúkom“, tak vedz, že ide len o klam. Lietadlá v skutočnosti letia čo najpriamočiarejšie z jedného bodu do druhého. Klame ťa ale zrak. Respektíve, problémom sú 2D mapy, na ktorých je prezentovaný 3D svet.

Mercatorova projekcia

Ako už dobre určite vieš, Zem je guľatá (presnejšie geoid), ale na mapách je zobrazená v dvojrozmernom priestore. Keď sa snažíme premietnuť povrch gule na plochu (ako na mapách), dochádza k deformáciám. Najznámejší typ mapy, Mercatorova projekcia, zobrazuje Zem tak, že vzdialené oblasti od rovníka (napríklad polárne oblasti) sú značne roztiahnuté. V tomto type máp vo všeobecnosti platí, že oblasti okolo rovníka sú pomerné presné, zatiaľ, ak sa vzďaľuješ smerom od nich, tak vznikajú väčšie deformity.

Najkratšia cesta medzi dvoma bodmi na guľatej Zemi nie je priamka (ako by to bolo na plochej mape), ale geodetická línia. Geodetická línia je oblúk na povrchu gule, ktorý spája dva body najkratšou možnou vzdialenosťou.

Pre lepšiu predstavu, si predstav glóbus. Ak spojíš dva body – napríklad New York a Londýn – pomocou špagátu, ten sa obtočí po povrchu gule. Táto línia je najkratšia vzdialenosť medzi týmito dvoma mestami. Ak túto trasu zobrazíš na plochej mape, vyzerá zakrivene, pretože sa premieta z 3D na 2D.

Ak by sme Zem zobrazovali ako globus a sledovali sme let na ňom v 3D priestore, trasa lietadla by vyzerala ako priama línia, nie oblúk.

Zakrivenie trasy na mapách je výsledkom vizualizácie guľatého povrchu Zeme v plochom priestore.

Mimochodom, vieš, ako vysoko lietajú lietadla a prečo? Dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto téme podrobne.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.