Každý z nás má nejaké jedlo, ktoré obľubuje. Keď príde reč na psov, tak vo všeobecnosti panuje predstava, že majú radi kosti, keď sa začneme rozprávať o zajacoch, tak väčšinu nás ako prvé napadne mrkva, a keď spomenieme myši, tak bez mihnutia oka povieme, že zbožňujú syr. Je to ale skutočne tak alebo ide o mýtus? Poďme sa pozrieť na túto tému bližšie spolu s portálom livescience.com, ktorý sa tejto téme venoval podrobnejšie.
Predstavu o tom, že myši majú radi syr, spopularizoval populárny seriál Tom a Jerry. Išlo o nekonečnú naháňačku, v ktorej na konci dňa, Jerry, nejakým spôsobom okabátil kocúra Toma a pochutnal si väčšinou na syre. Otázkou ale je, ak by mala myš v reálnom živote na výber, vybrala by si syr?
Hneď na začiatku je potrebné uviesť, že nie každá myš je rovnaká. Ide o heterogénnu skupinu živočíchov, pričom každý druh je zvyknutý na mierne odlišnú stravu. No najbežnejším druhom, s ktorým máme ako ľudia najviac skúsenosti, je myš domáca (Mus musculus). Možno ste to nevedeli, ale tento druh má podľa všetkého korene v ďalekej strednej a južnej Ázii, ktorý sa neskôr za pomoci ľudí dostal do celého sveta. Pokiaľ príde reč na preferované jedlo, tak nie sú obzvlášť vyberavé. Hladná myš nemôže byť príliš prieberčivá.
Myš domáca si pochuti takmer na všetkom, čo nájde. Môže ísť o obilniny, hmyz, odpadky a áno aj o syr, keď ho nájde. No syr v žiadnom prípade nie je pre myši obľúbeným jedlom. Ak by mali na výber, pravdepodobne by siahli po arašidovom masle, ktoré milujú. A to nielen kvôli chuti, ktorá je pre nich atraktívnou, no toto maslo obsahuje okrem iného aj veľa bielkovín či tukov. Arašidové maslo odporúčajú aj viacerí experti, ak chcete odchytiť myši v domácnosti.
Kde vznikol mýtus o tom, že myši ľúbia syr?
Ak sa pýtate na pôvod tohto mýtu, že myši milujú syr, tak ten nie je jasný. No druhým dychom treba povedať, že je vysoko pravdepodobné, že sa datuje ešte do stredoveku, pred vynálezom moderného chladenia. Asi nikomu netreba zvlášť vysvetľovať, že v tom čase chladničky a ani iné spotrebiče, ktoré máme dnes, neexistovali. Skladovanie potravín bolo oveľa náročnejšie, než je tomu dnes. Stredoveké rodiny vešali mäso na háky na strop, čo robilo z tohto typu jedla nedostupný zdroj potravy pre myši. Zrná zväčša ukladali do vriec na zem a veľké kolieska syra nechali ležať vonku len s vrstvou vosku alebo vrstvou syrovej látky na ochranu. V tomto období je možné, že myši, aby sa zasýtili, sa dostali len k jedlu, ku ktorému mali najjednoduchší prístup. Ak si myš pochutnala na obilí, tak veľa dôkazov po sebe nezanechala, no ak ste našli obhryzený syr, tak to bilo do oči. Pravdepodobne toto podnietilo myšlienku, že myši milujú syr.