bateria
bbci.co.uk
Nezaradené

Malý ostrov v Škótsku, ktorý využíva elektrinu iba z obnoviteľných zdrojov

Ak rozmýšľate ako byť nezávislý a čerpať energiu iba z obnoviteľných zdrojov, zoberte si príklad z malého ostrova Eigg v Škótsku, ktorý spotrebuje zhruba 95% elektrickej energie výhradne z vetra, slnka a vody.

Tento systém je premyslený a vyvážený tak, aby zabezpečil nepretržitú dodávku elektrickej energie z týchto troch zdrojov. Zaujímavosťou je že všetko je riadené a udržiavané obyvateľmi tohto ostrova prostredníctvom vlastnej spoločnosti s názvom Eigg Electric.

Elektrická energia je vyrábaná vďaka fotovoltaickým panelom, trom vodným a štyrom veterným turbínam. Ak by náhodou nestačilo ani toto, na ostrove sú dva dieselové generátory, ktoré v prípade nedostatku elektrickej energie udržia sieť stabilnú. Naopak pri prebytku energie sa využívajú batérie, ktoré dokážu uskladniť energiu pre prípad potreby ako napríklad v zime pri vykurovaní spoločenských priestorov.

Pre stabilitu a funkčnosť tohto systému je potrebné dodržiavať určité limity. Okamžitá spotreba na domácnosť nemôže prekročiť 5 kW čo znamená nezapínať viac spotrebičov ako sú rýchlovarná kanvica a práčka naraz. Do budúcna sa plánuje s rozšírením o ďalšie veterné turbíny, pretože populácia sa od zavedenia tohto systému podstatne zvýšila, čo samozrejme znamená aj zvýšenie spotreby.

Jedinečnosť tohto ostrova zaujíma aj iné krajiny, ktoré by tiež chceli adaptovať rovnakú myšlienku do odľahlých komunít s ťažkou dostupnosťou a nízkou spoľahlivosťou dodávky elektrickej energie.

zdroj: sciencealert.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť