Určite ste už počuli, že obezita nášmu zdraviu neprospieva, ba naopak, je nesmierne škodlivou. Týka sa to nielen ľudí, ale aj zvierat, ktoré ak sú obézne, tak môžu neskôr trpieť rôznymi zdravotnými problémami. Najčastejšie ide o problémy s kĺbmi a chôdzou a to hlavne pri veľkých plemenách, no tých problémov môže byť oveľa viac. Prežierane psa môže spôsobiť aj rôzne záchvaty, ako je napríklad pankreatický šok, keď pes skonzumuje veľa mastného jedla a podobne.
Niektoré psy nemôžu za to, že sú tučné. Môže za to ich genetika
Vedci z Univerzity v Cambridge pod vedením Dr. Eleanor Raffanovej objavili, že približne štvrtina labradorských retrívrov a 66% takzvaných flatcoated retriever (pozn. ide o retrieverov s plochou srsťou) trpí genetickou mutáciou, ktorá ich núti cítiť neustály hlad a zároveň spôsobuje, že spaľujú menej kalórií, než by mali. Tento objav môže mať významné dôsledky pre chovateľov a majiteľov týchto psov.
Mutácia sa nachádza v géne POMC, ktorý hraje kľúčovú úlohu pri regulácii hladu a spotrebe energie. Podľa štúdie publikovanej v časopise Science Advances, táto mutácia mení správanie psov v súvislosti s jedlom. Psy s touto mutáciou majú zmenenú cestu v mozgu, ktorá je spojená s reguláciou telesnej hmotnosti a vyvoláva signály hladu, ktorého výsledkom je neustáli pocit hladu. Inými slovami, snažia sa zvyšovať svoj energetický príjem a zároveň ťažšie spália energiu, ktorú prijali.
„Našli sme, že mutácia v géne POMC spôsobuje, že psy sú hladnejšie. Tieto psy majú tendenciu prejedať sa, pretože rýchlejšie pocítia pocit hladu, než psy bez tejto mutácie,..“ povedala Dr. Raffan. „Majitelia labradorov by mali dávať pozor na to, ako kŕmia psy, aby udržali ich zdravú hmotnosť. Psy s touto genetickou mutáciou nielenže chcú jesť viac, ale tiež spotrebujú menej kalórií, pretože ich nespália tak rýchlo, ako je normálne.“
Výskumný tím odporúča majiteľom týchto psov, aby neustály hlad svojich psov riešili dlhšou frekvenciou kŕmenia na a to napríklad pomocou puzzle kŕmidiel, alebo aby jedlo rozhádzali po záhrade, čím dosiahnu to, že pes spáli viac kalórii pri snahe nájsť jedlo a najesť a zároveň ho skonzumuje aj menej.
Psy s mutáciou génu POMC spália výrazne menej kalórií
Štúdia tiež poukazuje na to, že psy s mutáciou POMC spália približne o 25% menej energie v pokoji v porovnaní so psami bez tejto mutácie.
Tieto zistenia sú okrem iného konzistentné s poznatkami o extrémnom hlade u ľudí s mutáciami POMC, ktorí majú tendenciu stať sa obéznymi v ranom veku, čo je následne sprevádzané aj viacerými zdravotnými problémami počas zvyšku života.
Vedci hovoria, že výsledky štúdie môžu pomôcť pri vývoji liečebných prístupov nielen pre obéznych psov, ale potenciálne aj pre ľudí, čo by mohlo viesť k novým terapeutickým stratégiám pre ľudskú obezitu a súvisiace zdravotné problémy.