modre oci
Nezaradené

Mechanická príroda

V tomto článku sa spoločne pozrieme na niekoľko vecí, ktoré sme si do svojich vynálezov požičali od matky prírody.

Nie je ničím neobyčajným nájsť v prírode niečo, čo sa podobá na ľudský vynález. Okrem následujúcich vynálezov sa ich samozrejme prírodou inšpirovalo oveľa viac. Ako príklad však týchto 5 výkvetov techniky myslím dostačuje. Tento článok mimo iného dokazuje aká je príroda úžasná. Usaďte sa a pohodlne sledujte čím sa človek inšpiroval…

1. Sloní chobot v robotike

V poslednej dobe sa čoraz viac rozšírila oblasť robotiky. Výnimkou nie je ani táto robotická ruka založená na princípe slonieho chobotu. Tento vynález bol vytvorený v Nemecku.
animal-biomimicry-elephant-trunk-robot-arm
2. Špión netopier
Netopier sa stal inšpiráciou pre projekt Americkej armády COM-BAT. Sledovať z výšky Ameriku tak budú malé kamery, s krídlami v tvare krídel netopiera, na ktorých sú umiestnené solárne panely.
animal-biomimicry-bat-spy-plane
3. Vtáčí vlak

Vták menom Rybárik sa na korisť vo vode vrhá neuveriteľnou rýchlosťou a efektivitou. Práve tento malý vtáčik sa kedysi stal predlohou dizajnérov z Japonska, a vznikol vlak používaný dodnes – Shinkansen.
animal-biomimicry-kingfisher-bullet-train
4. MikroLietadlo

Vedci sa opäť pre účely špionáže inšpirovali zvieratami. Tento krát vtákmi. RoboSwift je vďaka svojmu takmer nerozoznateľný od vtáka, a okrem iného mu tento tvar prináša dokonalú aerodynamiku.
animal-biomimicry-roboswift-micro-airplane
5. Stickybot
Vedci na istej na univerzite sa inšpirovali pri návrhu tohto robota gekónom. Lezenie po skle a podobnom povrchu je totiž pre robotov s obyčajnými prísavkami pomalé a ťažké. Stickybot dokáže liezť po mnohých povrchoch, ktoré sú pre obyčajného robota veľmi ťažko zdolateľné.
animal-biomimicry-gecko-feet-robot-climb

Text: Jozef Kotrý
Zdroj: Webecoist.com| Zdroj multimediálnych súborov: Webecoist.com| Úvodná fotografia: Webecoist.com
Jazyková korektúra: Martin Mrázik
Preklad: Tomáš Zahradskovský
Úvodný text: Martina Vašelíková
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť