zalievana kava
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Ľudské telo

Milovníkom kávy sa toto nebude páčiť. Tento zlozvyk pri pití kávy ti môže narobiť nejeden problém

Káva je pre mnohých nápojom, s ktorým začínajú deň. Nedávno sme sa pozreli na tému, kedy je vhodný čas dať si prvú šálku kávy. Je to ráno, na obed či večer?

V skutočnosti je to úplne jedno, hoci ak by si chcel maximalizovať účinok kávy, tak niekedy okolo 9:30 až 11:00 je vhodný čas na prvú kávu a potom okolo 14:00 až 15:00, keď si dáš druhú šálku, nič nepokazíš, práve naopak! V prvom prípade nám začína v danom čase klesať významnejšie kortizol, a kofeín v káve stimuluje nadobličky, ktoré ho produkujú. Vďaka tomu docieliš vyššiu bdelosť. V druhom čase dochádza k prirodzenému útlmu energie, ktorý sa často dostaví po obede, pričom šálka kávy ti pomôže prekonať popoludňajší útlm.

Portál Express s odvolaním sa na doktora Alexandre Olmos najnovšie upozorňuje na jeden zlozvyk pri pití kávy, ktorý nám môže narobiť problémy.

Tomuto zlozvyku sa pri pití kávy vyhni

Začínaš aj ty deň kávou? Ak áno, tak predtým, ako si dopraješ pohár rannej kávy, tak by si mal dačo zjesť. Olmos upozorňuje totiž na to, že by sme nemali piť kávu na prázdny žalúdok. Môže nám to spôsobiť totiž hneď niekoľko nepríjemnosti a problémov.

„Pitie kávy na lačný žalúdok môže spôsobiť, že vaše telo bude reagovať spôsobmi, ktoré by ste možno nečakali“, vysvetľuje.

Tento zvyk môže totiž aktivovať gény spojené so zápalmi a tráviacimi problémami, čo má dlhodobé negatívne dôsledky na zdravie. Ďalej hovorí, že káva je prirodzene kyslá a jej pitie bez jedla môže zmeniť pH žalúdka, čo vedie k zvýšenej produkcii žalúdočnej kyseliny. Hovorí, že tento zvyk môže časom spôsobiť zápal tráviaceho traktu, ktorý ovplyvňuje črevný mikrobióm, ktorý je kľúčový pre naše celkové zdravie.

„Táto prax pitia kávy môže aktivovať gény spojené so zápalmi a tráviacimi problémami, čo môže mať oveľa vážnejšie následky pre vaše dlhodobé zdravie. Aktivácia týchto génov ovplyvňuje tkanivá, oslabuje imunitný systém a zvyšuje riziko chronických ochorení,“ vysvetľuje.

káva
Zdroj: Vedelisteze.sk

Ďalej hovorí, že pitie kávy na prázdny žalúdok môže zvyšovať riziko chronických ochorení, ako sú srdcové choroby, diabetes 2. typu a autoimunitné poruchy.

Okrem iného tento zlozvyk môže spôsobovať pálenie záhy, nepohodlie pri trávení, zápaly tráviaceho traktu a problémy ako gastritída alebo syndróm dráždivého čreva (IBS).

Ak by ťa k tejto téme zaujímalo viac, dovoľ nám, dať ti do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali pitiu kávy na prázdny žalúdok podrobnejšie, čo všetko to spôsobuje.

Vo všeobecnosti sa ale neodporúča piť kávu na prázdny žalúdok pre ľudí, ktorí sú citliví na kyselinu alebo majú tráviace problémy.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.