padajuca minca z vyskovej budovy
Zdroj: Vedelisteze.sk, AI
Jednohubky, Zaujímavosti

Môže padajúca minca z výškovej budovy zabiť človeka?

Pravdepodobne si sa už stretol sa viacerými tvrdeniami, ktorým si veril dlhé roky. Napríklad, že Albert Einstein prepadol z matematiky. Nie je to pravda. Prípadne, že myši majú rady syr. Ak by si im dal na výber, vedz, že po syre by nesiahli. Takýchto mýtov určite poznáš desiatky.

Možno ti už niekto hovoril, prípadne si to niekde počul, že padajúca minca z výškovej budovy môže potenciálne zabiť človeka. Poďme sa pozrieť bližšie na túto mestskú legendu, či je založená na pravde. Poďme sa na túto tému pozrieť spolu s portálom howstuffworks.com.

Môže minca padajúca z výškovej budovy zabiť človeka?

Keď pustíš mincu z výškovej budovy, tak ako letí smerom dole, tak naberá na rýchlosti. Môže za to gravitácia. Mohlo by sa ale zdať, že ako sa bude približovať k zemi, tak bude neustále naberať rýchlosť. Má to ale jeden háčik. Minca je pomerne ľahká a rovnako má aj malú veľkosť. Čo to ale znamená? Jej zrýchlenie sa pomerne rýchlo zastaví. Dôvodom je odpor vzduchu, na ktorý narazí.

Keď sa zrýchľovanie mince zastaví, tak dosiahne takzvanú „terminálnu rýchlosť“. Ide o maximálnu rýchlosť, ktorú minca môže dosiahnuť. Ak sa pýtaš, ako rýchlo minca môže teoreticky padať, tak to závisí od jej veľkosti a váhy. Ak by išlo o centové mince (cca 3 gramy), tak rýchlosť, ktorú môžu dosiahnuť, je okolo 40 kilometrov za hodinu. Ak by sme sa bavili napríklad o 50 centovke alebo jednoeurovej minci (cca 7,5 gramu), tak to je 65 až 90 kilometrov za hodinu. Okrem iného, mince sa zvyčajne točia alebo „plachtia“ počas pádu, čo znižuje ich rýchlosť. Ak by ale padala vo vákuu, tak by rýchlosť, ako letí k zemi, mohla dosiahnuť okolo 320 kilometrov za hodinu, čo by bol už problém.

Krátka odpoveď je, že nie, ale…

Vráťme sa ale do reality, kde je odpor vzduchu, aby sme zodpovedali otázku, môže ťa padajúca minca zabiť? Experiment televízneho programu „MythBusters“ priniesol jasnú odpoveď. Simulovali pád mince z budovy Empire State Building, ktorá má 381 metrov, aby našli odpoveď. Maximálna rýchlosť, ktorú sa im podarilo vyvinúť, je 104 kilometrov za hodinu. Ak by si sa pri tejto rýchlosti zrazil s autom, tak by bol s tebou koniec. Ale ak s mincou, tak by si prežil. Experiment ukázal, že by minca nespôsobila vážne zranenie, ale len mierne ublíženie.

Možno si ale teraz hovoríš, že priemerný náboj z pištole má o niečo málo väčšiu váhu. Nie si ďaleko od pravdy. Tak ako je možné, že úder mincou prežijeme, ale zo zbrane guľku nie, resp. nás vážne zraní. Odpoveď spočíva v rýchlosti, ako letí. Keď vyletí projektil zo zbrane, tak vyletí rýchlosťou okolo 1000 a viac kilometrov za hodinu. Inými slovami, má úplne inú energiu ako padajúca minca.

Napriek tomu, že s najväčšou pravdepodobnosťou nikoho nezabiješ, keď budeš hádzať mincu z výškovej budovy, tak by si to nemal robiť. Môžeš totiž niekoho vážne zraniť. Inými slovami, šanca na smrteľné následky je nízka. Na to, aby predmet z výšky zabil niekoho, zvyčajne potrebuje väčšiu hmotnosť a schopnosť preniknúť do tela, čo mince nemajú.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.