Existuje viacero mýtov, ktorým veríme od útleho detstva. Zväčša nám ich povedali rodičia, a ich rodičom zas ich rodičia. Napríklad mnohí veria, že keď sa vycikáš v bazéne, voda naokolo teba sa zafarbí. Nie je to pravda. Alebo že Einstein prepadol z matematiky. Ani toto nie je pravda, ide o ďalší mýtus.
Možno aj tebe hovorili rodičia (alebo to hovoríš svojim deťom): „Nejedz tú zmrzlinu tak rýchlo, lebo dostaneš angínu,“ alebo „Nepi tak studený nápoj, lebo ochorieš.“ Je to ale skutočne tak? Poďme sa na túto tému pozrieť bližšie spolu s expertmi z webu mayoclinic.org.
Čo je angína a ako vzniká?
V prvom rade si povedzme, čo to vlastne angína je a ako sa prejavuje. Typické príznaky zahŕňajú bolesť hrdla, horúčku, zväčšené a začervenané mandle, bolestivé prehĺtanie, opuchnuté lymfatické uzliny a niekedy aj biele škvrny na mandliach. Určite si sa s týmto ochorením už stretol, nie je to nič príjemné.
Môže studený nápoj vyvolať angínu?
Nezodpovedanou otázkou však zostáva, či angínu môžu vyvolať studené nápoje alebo jedlo. Krátka odpoveď znie, nie nemôže. Neexistujú žiadne vierohodné dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že konzumácia studených nápojov priamo spôsobuje angínu.
Studená tekutina síce môže podráždiť sliznicu hrdla, čo môže viesť k nepríjemnému pocitu alebo miernemu oslabeniu lokálnej imunity, no samotná angína je infekčné ochorenie spôsobené baktériami alebo vírusmi, najčastejším pôvodcom je streptokok skupiny A.
Inými slovami, samotné pitie studenej vody alebo konzumácia zmrzliny nespôsobuje angínu, pretože chorobu vyvolávajú mikroorganizmy, nie teplota tekutín.
„Zápal hrdla je spôsobený infekciou baktériou známou ako Streptococcus pyogenes, tiež nazývanou streptokok skupiny A,“ vysvetľujú experti. „Neexistujú dôkazy, že by konzumácia studených nápojov spôsobovala angínu. Studená tekutina môže podráždiť hrdlo, ale ochorenie spôsobujú mikroorganizmy.“, dopĺňajú.
Studené nápoje alebo zmrzlina môžu síce viesť k nepríjemnému pocitu alebo miernemu oslabeniu lokálnej imunity, no ak sa telo stretne s patogénmi, rozhodujúcu úlohu zohráva celkový stav imunitného systému, nie to, či ste si dali ľadovú kolu.
Angína sa najčastejšie prenáša kvapôčkovou infekciou, teda kýchaním, kašľaním alebo priamym kontaktom s nakazenou osobou. Logicky sa teda šíri najmä v kolektívoch, ako sú školy, pracoviská či domácnosti.
Prečo sa tento mýtus rozšíril?
Príčinou je pravdepodobne súvislosť medzi oslabením sliznice a náchylnosťou na infekcie. Po vypití studeného nápoja môže dôjsť ku krátkodobému stiahnutiu ciev v oblasti hrdla, čo môže mierne ovplyvniť lokálnu imunitnú odpoveď. Ak sa vtedy do tela dostane vírus alebo baktéria, môže dôjsť jednoduchšie k infekcii. To však neznamená, že studený nápoj sám o sebe spôsobuje ochorenie.