Dnes vieme, že alkohol je pre náš organizmus škodlivý ale aj napriek tomu, si radi vypijeme nejaký ten pohárik. Ak to ale s alkoholom preženieme, tak na druhý deň máme „opicu“. Jedným z častých trikov, ako sa snažíme dostať účinky alkoholu z tela von je, že vypijeme silnú kávu, takzvaného „smrťáka“, v ktorom máme aj niekoľko lyžičiek kávy. Funguje to ale? Túto otázku si kladú ľudia od nepamäti, čo na to ale hovoria vedci? Poďme sa spolu na to pozrieť.
Intoxikácia alkoholom alebo opitosť je dočasný stav, ktorý môže zhoršiť koordináciu, rozhodovanie, kontrolu impulzov a ďalšie funkcie.
Pomôže vám káva vytriezvieť?
Krátka odpoveď je, že nie. Káva vás nemôže „vytriezvieť“. Hladinu alkoholu v krvi vypitím šálky kávy neovplyvníte a to ani v prípade, ak by ste si dali tých šálok 5 alebo viac. Pravdou ale je, že vám môže pomôcť ovplyvniť sedatívny účinok alkoholu, píše portál univerzity University of Tennessee at Chattanooga. Budete sa teda cítiť viac ostražití, no či je to výhoda, necháme posúdiť na vás. Ako vysvetľujú vedci, tak to vás môže povzbudiť viesť napríklad auto a to aj napriek tomu, že vaše zmysli sú otupené.
„Kofeín nepomôže vašej pečeni metabolizovať alkohol a ani žiadne ďalšie zložky kávy.“, vysvetľuje univerzita.
A čo studená sprcha?
Ďalším častým mýtom je, že studená sprcha dokáže pomôcť vytriezvieť. Ani toto nie je pravda.
„Pokiaľ vaša pečeň nevyskočí a neosprchuje sa s vami, nebude to mať žiadny vplyv na vašu úroveň opitosti.“
Vedci ale dopĺňajú, že studená sprcha vám môže pomôcť cítiť sa lepšie, hoci vplyv na množstvo alkoholu v krvi to nemá.
Výskumníci rovnako hovoria, že ani zvýšená fyzická aktivita vám nepomôže zbaviť sa rýchlejšie alkoholu, hoci dýchaním a potením dostanete časť alkoholu z tela rýchlejšie von. Množstvo je ale zanedbateľné. Ďalej dopĺňajú, že aj jedenie jedla po bujarej noci, neovplyvní množstvo alkoholu v krvi.
„Jedenie predtým, ako začnete piť, môže spomaliť vstrebávanie alkoholu do krvného obehu, ale jedenie po pití bude mať nulový vplyv na vašu opitosť.“
Hoci zástancovia môžu navrhovať tipy, ako je pitie kávy, studená sprcha alebo vracanie a ďalšie, tieto metódy v skutočnosti nepomáhajú človeku vytriezvieť. Môžu dočasne pomôcť človeku stať sa bdelejším a uvedomelejším, ale neovplyvňujú hladinu alkoholu v krvi.
V skutočnosti neexistuje nič, čo by človek mohol urobiť pre rýchle zníženie koncentrácie alkoholu v krvi. Pečeň potrebuje čas na prefiltrovanie krvi a odstránenie alkoholu zo systému.
Ľudské telo spracováva alkohol rýchlosťou približne jeden nápoj (to je jedno pivo, jeden panák alebo jeden pohár vína) za hodinu. A hoci faktory, ako je množstvo jedla v žalúdku, ako rýchlo pijete, vaša výška a váha a či striedate alkohol s vodou alebo nie, môžu ovplyvniť to ako sa cítite, ale jediné, čo vás vráti k triezvosti, je čas.
„Spánok je najlepší spôsob ako vytriezvieť, pretože to dáva pečeni čas na to, aby vykonala svoju prácu a metabolizovala alkohol.“