blesk zasiahnutie v budove
Zaujímavosti

Môže vás zasiahnuť blesk, aj keď sa počas búrky nachádzate vo vnútri budove?

Ak čelíme nečakaným búrkam a nebezpečným bleskom, často podceňujeme riziká, ktoré nám hrozia aj v bezpečí našich domovov. Nedá sa však uniknúť skutočnosti, že aj v interiéri sme vystavení potenciálnemu nebezpečenstvu. Preto by sme nemali podceňovať situáciu, keď vonku leje a nemali by sme sa zbytočne vystavovať riziku.

Prvým krokom k minimalizácii rizika je vyhýbať sa oknám počas búrky. Aj keď sa zdá, že sme vo vnútri domu dostatočne chránení, sklo okien môže byť pre nás vážnym ohrozením. Sklenené okno by sa totiž pri priamom zásahu bleskom rozbilo skôr, než by energiu cez toto sklo prenieslo na človeka. To by malo za následok, že by nás zasiahli skôr črepiny z okna ako samotný blesk. To znamená, že aby nás mohol blesk zasiahnuť doma, musel by udrieť na to isté miesto dvakrát, čo je vysoko nepravdepodobné, ale možné. Najskôr by udrel do okna, kedy by sa sklo rozbilo a až pri druhom údere by nás mohol zasiahnuť blesk, vysvetľuje web wfmz.com.

Čo nám hrozí, ak náš dom nemá bleskozvod?

V prípade, že náš dom zasiahne blesk a nie je chránený bleskozvodom, hrozí nám viacero kritických situácií, ktoré môžu ohroziť nielen náš majetok, ale i život. Priamym cieľom blesku v interiéri sú často kovové predmety alebo zariadenia pripojené k elektrickej sieti. Domácnosti, kde je prítomných viac kovových vodičov, majú vyššiu šancu, že blesk bude nasledovať tieto dráhy, čím sa výrazne zvyšuje riziko požiaru alebo vážnych poškodení elektrických systémov.

„Málokto zároveň vie, že blesk môže tiež zasiahnuť nejaký predmet v blízkosti budovy, ako elektrický vedenie, a elektrická energia sa môže šíriť do budovy cez káble alebo vodivé časti. Znamená to, že človek, ktorý je v kontakte s elektrickými zariadeniami alebo kovovými povrchmi v budove, môže byť zranený, ak elektrický prúd zasiahne budovu.“

Z tohto dôvodu je dôležité poznať tri hlavné spôsoby, akými blesk môže vniknúť do domu a tým je buď priamym úder, prienik cez drôty a potrubia, ktoré sa tiahnu mimo konštrukcie, alebo cez zem. Nezáleží na tom, akou cestou sa blesk do domu dostane, pretože ak do domu prenikne, môže prechádzať cez elektrické, telefónne, inštalatérske a rozhlasové či televízne prijímacie systémy.

Pretože blesk dokáže prechádzať aj cez kovové drôty alebo tyče v betónových stenách a podlahách, treba sa vyhýbať kontaktu s takýmito povrchmi, ktoré môžu obsahovať kovové výstužné tyče. Ďalej sa treba vyhnúť práčkam a sušičkám počas búrky, pretože sú pripojené k vodovodnému a elektrickému systému. Rovnako treba povedať, že blesk spôsobuje silný elektromagnetický pulz, ktorý môže indukovať vyššie napätie v elektrických systémoch budovy, čo môže spôsobiť poškodenie elektronických zariadení a elektrických spotrebičov.

Nenechajme sa oklamať pocitom bezpečia vo vnútri vášho domova. Búrky sú nepredvídateľné a môžu spôsobiť vážne škody. Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov a preventívnych opatrení môžeme minimalizovať riziko zásahu bleskom v interiéri a zaistiť, že naše domovy budú skutočne bezpečným útočiskom počas nebezpečných atmosférických podmienok.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.