oranzove svetlo semafor
Zdroj: Vedelisteze.sk
Jednohubky, Zaujímavosti

Môžeš na oranžové svetlo preletieť cez križovatku? Za „obľúbený“ manéver môžeš dostať mastnú pokutu

Vodičský preukaz je dnes „povinnou“ výbavou každého mladého človeka. No aj napriek tomu, vlastníctvo vodičského preukazu automaticky neznamená, že šofér riadne ovláda dopravné predpisy a dodržuje ich.

Okrem iného sa kľudne môže stať, že medzičasom pribudne nové dopravné značenie, s ktorým si sa nemusel v minulosti stretnúť. Skvelým príkladom je dvojitá prerušovaná čiara, ktorá v nedávnej minulosti pribudla na slovenských cestách. Ak by si na ňu narazil, pravdepodobne by si si povedal, že môžeš pomalšie vozidlo pred tebou obehnúť. Nie je to ale pravda. Nemôžeš. Ide o varovnú stredovú čiaru, ktorej cieľom je vodičov varovať, že daný úsek cesty je nebezpečný.

Prejdime ale k ďalšej zaujímavej téme, ktorou je oranžové (resp. žlté) svetlo, s ktorým sa môžeš stretnúť na semafore. Asi ho aj ty máš zafixované v hlave ako výstražné svetlo, ktoré ťa upozorňuje, že za krátko farebný signál preskočí na červené, a ty musíš zastať, ak by si nestihol „preletieť“ križovatkou.

Väčšina vodičov, keď vidí oranžové svetlo, tak šliapne na plyn, aby stihli prejsť križovatkou. Robíš to aj ty? Vedz, že po správnosti táto reakcia nie je vždy tou najlepšou. Polícia SR na sociálnej sieti Facebook vysvetľuje, kedy môžeš ešte prejsť a kedy už nie.

Môžeš na oranžové svetlo vojsť do križovatky?

Začnime tou najjednoduchšou situáciou, ktorou je, keď stojíš na červenej a rozsvieti sa oranžové svetlo. Za tejto situácii, ako už asi tušíš, tak sa máš pripraviť na to, aby si mohol vyraziť dopredu, keď sa rozsvieti zelená.

semafor oranzove a cervene svetlo
Zdroj: Vedelisteze.sk

Otázkou je, čo máš ale robiť, keď vidíš preskočenie zo zeleného svetla na oranžové? Toto je situácia, kedy väčšina šoférov „spanikári“ a urobí chybu.

Kedy musíš zastaviť na oranžovú a kedy môžeš ešte vojsť do križovatky?

Predstav si situácii, že ideš po ceste a si ešte niekoľko desiatkov metrov pred križovatkou a zo zelenej farby preskočí na oranžovú. V tejto situácii môžu nastať dva scenáre. Môžeš komfortne zastaviť alebo zošliapnuť plynový pedál a preletieť križovatku.

Zatiaľ, čo v prípade prvej situácie, teda keď môžeš komfortne zastaviť bez toho, aby si ohrozil seba alebo iných účastníkov premávky, musíš zastaviť. Naopak, ak by si „zaflekoval“ a ohrozil by si tým sám seba či iných účastníkov cestnej premávky, tak môžeš ešte vojsť do križovatky a preletieť ju.

„Pri rozsvietení samostatného signálu žltej farby vodič musí zastaviť pred križovatkou. Pričom, ak je pri rozsvietení tohto signálu tak blízko, že nemôže zastaviť bezpečne, smie pokračovať v jazde.“

Ak by ťa zaujímalo presné zákonne znenie, čo by si mal spraviť, tak to rieši vyhlášky 9/2009 Z. z. k zákonu o cestnej premávke a znie takto:

„Signál s plným žltým svetlom „Pozor!“ znamená pre vodiča povinnosť zastaviť vozidlo pred priečnou súvislou čiarou (č. V 5a až V 5c), a kde taká čiara nie je, pred svetelným signalizačným zariadením; ak je však vozidlo pri rozsvietení tohto signálu už tak blízko, že by vodič nemohol vozidlo bezpečne zastaviť pred priečnou súvislou čiarou (č. V 5a až V 5c), a kde taká čiara nie je, pred svetelným signalizačným zariadením, smie pokračovať v jazde; ak svetlo tohto signálu svieti prerušovane, nejde o križovatku s premávkou riadenou svetelnými signálmi“

Keď nabudúce uvidíš teda na semafore oranžovú a budeš môcť komfortne zastaviť, tak zastav. Vyhneš sa tak potenciálnej pokute a to až do 300 eur. Oranžová totiž neznamená, že môžeš do križovatky vstúpiť okrem situácie, kedy by si zastavením vozidla ohrozil iných účastníkov cestnej premávky.

Prihlás sa k odberu noviniek z Vedelisteze.sk cez Google správy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

facebook logo
Daj nám Like na Facebooku a získaj prístup k tým najzaujímavejším novinkám medzi prvými.