Rodičia nás zvykli varovať, aby sme sa nikdy nepozerali priamo do slnka. Niektorí nás strašili tým, že nám zhoria sietnice a my budeme navždy slepí. Ale je to naozaj pravda alebo len opakujúci sa starý mýtus?
Dokonca aj letmý pohľad na slnko je zvyčajne bolestivý a nepríjemný, čo vyvoláva náš prirodzený inštinkt okamžite prižmúriť oči a odvrátiť sa. Situácia sa zdá byť menej bolestivá v prípade, že je obloha zamračená alebo zatiahnutá alebo ak práve prebieha zatmenie Slnka. Avšak pozor, to nemusí znamenať, že nám nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Keď sa pozeráte priamo do slnka alebo do iného jasného svetla, ako napríklad pri zváraní, tak ultrafialové svetlo zaplavuje vašu sietnicu a doslova spáli exponované tkanivo, problematikou sa zaoberala Austrálska akadémia vied.
Krátkodobé poškodenie môže zahŕňať spálenie rohovky slnkom, čo je známe ako solárna keratitída. To má za následok citlivosť na svetlo a bolesť, symptómy sa zvyčajne prejavia do 24 hodín po tom, čo sme naše oči vystavili priamemu slnku.
Vážnejšie poškodenie sa označuje ako solárna retinopatia. Tá nastáva, keď UV svetlo vytvorí doslova dieru v tkanivách sietnice. Ničí tyčinky a čapíky sietnice a môže spôsobiť malú slepú škvrnu v centrálnom videní, ktorá sa označuje ako skotóm. Sietnica neobsahuje receptory bolesti, takže poškodenie nebudete cítiť okamžite. Často až po niekoľkých hodinách alebo dokonca dňoch si ľudia uvedomia, že ich oči bolia, majú rozmazané videnie alebo tmavé a žlté škvrny ovplyvňujúce zrak a vtedy si uvedomia, že poškodenie nastalo.
Kedy je to vážne?
Návšteva očného lekára je nevyhnutná, ak máte podozrenie na poškodenie zraku a to najmä staršie osoby. Väčšina ľudí, ktorí zažili solárnu keratitídu alebo solárnu retinopatiu, sa úplne zotavili, avšak trvanie tohto procesu záviselo od rozsahu poškodenia a mohlo trvať až 12 mesiacov. Niektorí sa však nikdy úplne nezotavia a budú mať trvalé problémy so zrakom, ako je rozmazané videnie alebo škvrny. Preto, ak si myslíte, že ste to prehnali s pozeraním do slnka alebo iného jasného svetla, je dôležité nechať sa skontrolovať u očného špecialistu.
Aj keď sa aktívne nepozriete priamo do slnka, musíte si uvedomiť, že poškodenie sa môže hromadiť počas mnohých rokov vystavenia slnku. Opäť je to ultrafialové svetlo, ktoré je problémom, čo môže viesť k spáleniu rohovky slnkom, šedému zákalu a výrastkom na povrchu oka. Tieto problémy sa zvyčajne prejavia, keď má človek viac ako 50 rokov, avšak v prípade častého pobytu na slnku bez ochrany očí môžu nastať už skôr.
Ak sa však už naozaj potrebujete pozerať do slnka, nezabudnite na ochranu svojich očí a používajte kvalitné slnečné okuliare, ktoré filtrujú UVA aj UVB svetlo a noste klobúk so širokým okrajom. V konečnom dôsledku je náš zrak cenný poklad, ktorý si zaslúži správnu starostlivosť.