Nezaradené

Muž pil celý mesiac desať plechoviek koly denne, toto sa stalo s jeho telom

Dnes už nie je nič výnimočné, keď sa dočítame o negatívnych vplyvoch nezdravých jedál. O účinkoch nápojov sa však až toľko nepíše. Vedeli ste, že jedna plechovka Coca Coly obsahuje až 35 gramov cukru? Keď vezmeme do úvahy, koľkí ľudia si pravidelne doprajú tento sladký nápoj, môžeme sa obávať, že kola a iné presladené nápoje spôsobujú obezitu.

Hoci sa už niekoľko kampaní snažilo položiť spoločnosti vyrábajúce tieto nápoje na kolená, zatiaľ boli ich snahy neúspešné. To podnietilo Georga Priora z Los Angeles, aby sám na sebe ukázal účinky pravidelného pitia koly. Rozhodol sa, že počas jedného mesiaca bude piť každý deň 10 plechoviek Coca Coly. Počas tohto obdobia zaznamenával svoju hmotnosť a pocity. Potom svoj experiment v ďalšom mesiaci zopakoval.

Výsledky boli šokujúce. Za 30 dní pribral vyše 12 kilogramov a podľa vlastných slov sa cítil príšerne. Pitie sladeného nápoja si teda vybralo daň aj na jeho duševnom zdraví. Zaujímavým faktom je, že pribral viac, ako bola hmotnosť nápojov, ktoré vypil. Podľa Priora spôsobilo množstvo spotrebovaného cukru rapídny nárast jeho hladiny inzulínu. Kvôli tomu jeho telo absorbovalo tuk z väčšiny jedál a tým sa jeho hmotnosť zvyšovala.

fatimg: 10cokesaday.com

Samozrejme, metóda, ktorú Prior použil, môže obsahovať chyby a nepresnosti. Veľa závisí aj od fyzickej aktivity a množstva jedla, ktoré počas mesiaca skonzumoval. Aj keď sa experiment dá spochybniť, veda stále stojí za tvrdením, že sladené nápoje nie sú pre ľudské zdravie prospešné.

Každá bunka v tele potrebuje cukor, nedokáže ho však spracovať bez pomoci. Telo používa mechanizmus, ktorý pomocou pankreasu stimuluje produkciu inzulínu, keď sa zvýši hladina cukru. Inzulín sa v krvnom obehu viaže na bunky a pomáha im spracovať cukor.

cokeimg: 10cokesaday.com

Hoci je cukor pre telo potrebný, vo veľkých dávkach môže byť nebezpečný. Veľké množstvo cukru spôsobuje, že pankreas produkuje viac inzulínu a tým zvyšuje množstvo energie, ktorá je v tele uchovávaná ako tuk. Prior preukázal, aké vážne následky to môže mať.

Počet obéznych ľudí sa neustále zvyšuje. Hoci sa reštaurácie snažia ponúkať jedlá s nízkym obsahom kalórií, celú svoju snahu dokážu zničiť jediným pohárom sladeného nápoja. Mnohí si stále neuvedomujú, aké následky môže mať vysoký príjem cukru na ich zdravie a tak je obmedzenie sladidiel stále len témou budúcnosti.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť