Nezaradené

Vesmírna dýka kráľa Tutanchamóna je vyrobená z nepozemského materiálu

Zvyčajne majú vedecké tituly a nadpisy názvy, ktoré nikomu nič nehovoria, sú nudné a odradí Vás to od čítania celého článku. Krok vpred spravil časopis „Meteoritics & Planetary Science“, ktorý teraz obsahuje dokument s “The meteoritic origin of Tutankhamun’s iron dagger blade.”(vesmírny pôvod Tutanchámonovej dýky). Áno, čítate správne, Tutanchámon mal vesmírnu dýku!

Chlapec faraón, ktorý vládol starému Egyptu v rokoch 1332 až 1323 pred naším letopočtom, bol ukrytý v jeho hrobe až do jeho výkopu v roku 1922, spoločne s touto ornamentálnou čepeľou. Najmodernejšie röntgenové analýzy talianskych a egyptských výskumníkov ukazujú, že je  zložená zo železa, spolu s menším obsahom niklu a kobaltu. Toto jedinečné zloženie naznačuje, že bol zostavený s použitím materiálu z jedného z najstarších objektov v slnečnej sústave, železného meteoritu.

The burial chamber in the Tomb of Tutankhamun, New Kingdom (photo)img: www.skynews.com.au

Železo z oblohy

Táto vesmírna dýka je nesmierne krásna, čo znamená, že niektorí zruční remeselníci museli vynaložiť veľký kus roboty na jej zhotovenie. Existuje ako  jeden z malého množstva záznamov o tom, že egypťania si veľmi ctili vyrábanie predmetov z vesmírnych kameňov dávno predtým ako prišla Železná doba. V skutočnosti táto vesmírna spomienka môže byť dôvod, prečo sa začal používať hieroglifický termín „ Železo z oblohy“ na steny v rovnakom čase.

Zavedenie nového termínu naznačuje, že starí Egypťania si boli vedomí toho, že tieto vzácne kusy železa spadli z neba už v 13. storočí pred našim letopočtom. Predbehujúc  západnú kultúru o viac ako dve tisícročia.

Získavanie dôkazov

Technika používaná na analýzu čepele je známa  ako röntgenovo-fluorescenčná spektroskopia, čo znamená, že energeticky vyžaruje rôzne zložky danej látky. Radiácia odrazená od cieľa sa líši vo vlnových dĺžkach, ktoré závisia od toho, aké prvky sú prítomné. To umožňuje výskumníkom identifikovať základné zloženie bez poškodenia daného objektu.

Po podrobení noža vlastnou analýzou rönntgenovými lúčmi, bolo jasné, že zloženie dýky bolo zo železného meteoritu. Po obhliadnutí záznamov z 20 železných meteoritov,  sa zistilo, že použili materiál z meteoritu Kharga, nájdeného  roku 2000 na vápencovej náhornej plošine v Mersa Matruh (morský prístav na západ od mesta Alexandria).

Budúcnosť

Táto vedecká metóda má mnoho využití, mimo praktických je tu aj schopnosť  rozprávať príbehy, napíklad chlapcovu vesmírnu dýku. Technika je na špičkovej úrovni, a to je dôvod, prečo by  mala byť vždy používaná miesto iných, zastaralejších techník.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť