Nezaradené

Čas na zmenu – Definícia kilogramu sa zmení, prvýkrát od roku 1889

Redefinícia kilogramu v budúcnosti ako nevyhnutná povinnosť.

Jedným z cieľov vedy je poskytovať čo najpresnejší popis reality. Takto je definovaná aj jednotka hmotnosti. Kilogram má svoju podobu valca z platiny a irídia, vytvoreného vo Francúzsku. Tento kilogram bol vytvorený v roku 1889 a bolo zhotovených 40 jeho kópií.

Očividne, fyzický objekt na uvedenie hmotnosti nie je najlepší. Kópie totiž nie sú vždy rovnako ťažké, a práve to je problém. Merania v rokoch 1948 a 1989 naznačujú, že valce sú naozaj rozdielne. Tento problém trápi expertov už dlhšie. Ak je potrebné merať veci, definícia kilogramu musí byť presnejšia. ,,Stupeň nestability je prijateľný, ale z vedeckého hľadiska je to ako anomália,“ povedal Dr. Stuart Davidson a dodal: ,,aj keď môžeme žiť so zmenami niekoľko mikrogramov, v priebehu niekoľkých rokov sa môžu kvôli takýmto odchýlkam zmeniť veci už natrvalo a, nanešťastie, nesprávne.“

Vedci hľadajú spôsoby, ako nanovo definovať hmotnosť. Význam v presnom meraní je totiž veľmi veľký a podstatný. Napríklad, farmaceutické spoločnosti merajú veľmi malé množstvá liekov, a práve tam by mohli aj malé rozdiely spôsobiť problémy.

Redefinícia kilogramu však bude veľmi náročná, pretože na jednotke hmotnosti záleží množstvo iných jednotiek a meraní. Zmena tejto jednotky sa zatiaľ odkladá na rok 2018.

.src

img: iflscience.com

 

 

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť