modre oci
Nezaradené

Začínajú sa ME vo futbale. Toto ste o najpopulárnejšom športe na svete asi netušili

Futbal sa na Slovensku hrá takmer v každej dedine a meste. Ide o najpopulárnejší šport na svete a jeho popularitu u nás určite zvýši aj účasť národného tímu na začínajúcich sa Majstrovstvách Európy. S futbalom sa ale spája aj množstvo zaujímavých či kontroverzných situácií. Toto je dvadsaťpäťka zaujímavostí, o ktorých ste v súvislosti s futbalom zrejme netušili.

Kórejský futbalista Ahn Jung-hwan, ktorý sa postaral o vyradenie Talianska na Majstrovstvách sveta vo futbale v roku 2002, ihneď prišiel o zmluvu s talianským klubom Perugia za “zruinovanie talianskeho futbalu”.

Mesut Özil, reprezentant Nemecka, daroval svoju odmenu za víťazstvo na MS vo futbale (300-tisíc eur) na zaplatenie operácií 23 brazílskym deťom.
Mesut-Ozil-German-Star
img: via the-spotlight.com

Slovo “soccer” (ktoré je používane v USA na pomenovanie futbalu) bolo prvýkrát použité v Anglicku. Až potom sa udomácnilo v USA.

Najrýchlejšia červená karta v histórii bola vytiahnutá už po 2 sekundách zápasu. Lee Todd bol vylúčený za neslušné vyjadrenie smerom k rozhodcovi. Po počiatočnom hvizde vyhlásil “To ma *****, to bolo hlasné” (Fuck me that was loud).

Fanúšikovia národného tímu Severnej Kórei sú dôkladne vyberaní vládou. Fanúšikmi sa takisto stávajú aj čínski dobrovoľníci, pretože obyvatelia Severnej Kórei nemôžu cestovať.

Grécky futbalista Giorgos Katidis dostal doživotný zákaz za zdvihnutie pravačky po strelení víťazného gólu v ligovom zápase.
4578590-3x2-940x627
img: via abc.net.au

Hitler začal nenávidieť futbal, pretože v ňom nemohlo byť zabezpečené, že Nemci vyhrajú nad ostatnými tímami.

V roku 1967 prebiehala v Nigérii občianska vojna. Dve bojujúce strany sa dohodli na 48-hodinovom prímerí, aby mohli sledovať Pelého exhibičný zápas v Lagose.

Grónsko nemôže vstúpiť do FIFA, pretože nemá dosť trávnatej plochy na vytvorenie futbalového ihriska.
east-greeland-tasiilaq-village-vg
img: via discover-the-world.co.uk

Počas futbalového zápasu v Kongu v roku 1998 zasiahol ihrisko blesk. Zabil všetkých 11 hráčov jedného tímu pričom hráči druhého ostali bez zranenia.

V roku 1985 zabili anglickí futbaloví chuligáni 39 ľudí a spôsobili až 600 zranení. Vďaka ním boli z medzinárodných stretnutí suspendované všetky anglické tímy po dobu 5 rokov.

FC Barcelona, jeden z najväčších klubov sveta, je z UNICEFom dohodnutá na tzv. “obrátenom sponzorstve”. Za to, že na dresoch nosia ich logo, im ešte darujú 1,5 milióna eur ročne.
site_1_rand_630263693_barcelona_unicef_b_getty
img: via sbs.com.au

Nórsky národný tím je jediným na svete, ktorý ešte neprehral proti Brazílii (2 výhry a 2 remízy).

Futbal sa vyvinul z hry, ktorá sa hrala medzi dvomi dedinami. Cieľom bolo dostať loptu do stredu druhej dediny. Lopta mohla byť na miesto dopravená akýmkoľvek spôsobom, no muselo sa zabrániť smrteľnému zraneniu či dokonca vražde.

Harald Bohr (brat Nielsa Bohra) bol futbalista i matematik. Jeho popularita ako futbalistu bola taká veľká, že pri obhajovaní dizertačnej práce bolo v publiku viac futbalových fanúšikov ako matematikov.

Malý írsky tím Drogheda United FC používa logo venované Osmanskej ríši. Práve Osmani tajne zásobovali mestečko Drogheda jedlom počas írskeho hladomoru.
DroghedaUnitedFC_thumb
img: via kickassfacts.com

Kolumbíjsky hráč Andres Escobar, ktorý v roku 1994 strelil vlastný gól počas zápasu MS proti USA bol zavraždený ako obetný baránok za sklamanie fanúšikov. Jeden z vrahov vykrikoval „gól“ zakaždým, keď do neho strelil.

Organizácia MS v Nemecku v roku 2006 spôsobila baby boom. Deväť mesiacov po šampionáte stúpla pôrodnosť o 30% oproti rovnakému obdobiu v predchádzajúcom roku.

Počas Vianoc v roku 1914 (počas prvej svetovej vojny) bolo medzi Nemeckom a Britániou vyhlásené prímerie. Nepriatelia zdobili svoje úkryty, vymenili si darčeky na neutrálnom území a zahrali si dokonca futbalový zápas.

Americká futbalová hviezda Abby Wambach bola už ako 4-ročná, počas jej prvej sezóny v detskej lige, preložená do tímu chlapcov, pretože v troch zápasoch predtým strelila 27 gólov.

V roku 2002, počas futbalového zápasu na Madagaskare, strelil jeden tím 149 gólov na protest proti kontroverznému rozhodnutiu rozhodcu v predchádzajúcom zápase.

Brazílsky hviezdny futbalista Ronaldinho si prvýkrát získal pozornosť médií, keď jeho tím vyhral 23:0. On, v tom čase iba 13-násť ročný, strelil všetky góly v zápase.
ronaldinho_1vfj1e8tu5cnr161aid13pq8jw
img: via performgroup.com

Barclay´s Premier league je časťou anglického futbalového systému, ktorý zahŕňa okolo 5-tisíc tímov, z ktorých sa teoretický každý jeden môže vďaka postupu dostať až na vrchol tejto futbalovej pyramídy.

Večný plameň pri Víťaznom oblúku v Paríži zhasol iba jediný krát. Spôsobil to opitý mexický futbalový fanúšik, ktorý ho omočil po finále MS, kedy Francúzsko porazilo Brazíliu.

Futbal (football) nie je takto nazývaný preto, že hráči musia kopať do lopty, ale preto, že ho hrajú “pešo”, namiesto hrania na koňoch, tak ako to robili aristokrati.

img: via uefa.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť