modre oci
Nezaradené

Muž sa 36 rokov presekával skalou, aby zabezpečil dedine dostatočný prísun vody

Veľakrát počúvame a čítame o činoch, ktoré si vyžadujú naozaj obrovské sebazaprenie. Nebudeme si klamať – v dnešnej konzumnej spoločnosti je takého niečoho schopný skutočne naozaj málokto, veď vždy sa nájde niekto, kto za peniaze urobí to, čo potrebujeme. Avšak ľudia žijúci v oblastiach, ktoré nie sú zasiahnuté moderným spôsobom života na toľko ako napríklad Európa, sa musia o svoje potreby postarať sami.

V roku 1959 mala dedina Caowangba v Čínskej provincii Guizhou veľký problém. Dlhotrvajúce sucho vysušilo všetky okolité vodné zdroje. V celom šírom okolí ostala ako zdroj pitnej vody jediná studňa. Tá však nedokázala pokryť všetky potreby ľudí, a pomaličky tiež strácala na svojej už aj tak obmedzenej výdatnosti.

Foto: inhabitat.com

Vtedy prišiel jeden muž, menom Huang Dafa, s plánom, ako dedine zabezpečiť dostatočný prísun vody aj v ťažkých obdobiach. Navrhol ambiciózny projekt. 10 kilometrov dlhý kanál pozdĺž niekoľkých útesov, ktorý má priviesť vodu priamo do dediny.

Nápad stál dedinčanov 36 rokov, jeden neúspešný pokus, a mnoho práce v extrémnych podmienkach. Huang mal len 23 rokov keď prišiel s týmto odvážnym nápadom, ktorý určil jeho životnú prácu. Nepracoval však sám. Dedinčania liezli na úpätia hôr, kde vysekávali priamo do skaly stovky metrov kanálu.

Foto: inhabitat.com

Avšak po dokončení sa ukázalo, že kanál nie je schopný priviesť vodu. Huang Dafa sa nevzdal. Na niekoľko rokov odišiel. Rozhodol sa, že vyštuduje za inžiniera. To sa mu aj podarilo, a začiatkom roku 1990 presvedčil dedinčanov, aby sa znovu pustili do práce. Predchodzia práca nebola úplne zbytočná. To, čo museli najprv zlaňovať, mohli teraz jednoduchšie vykráčať po prázdnom kanáli na vodu.

Nakoniec sa im podarilo spriechodniť cestu cez hory v roku 1995, a stály prístup k vode tak bol zaručený pre všetkých obyvateľov. Práca v horách nebola jednoduchá. Robotníci väčšinou prespávali v okolitých jaskyniach, a do údolia takmer nechodievali, pretože prístup bol veľmi obtiažny. Dafa sa nezúčastnil ani pohrebu vlastnej dcéry a vnuka, pretože sa nemal ako včas dozvedieť správu a dostať do dediny.

Foto: inhabitat.com

Dnešný spojazdnený kanál však zásobuje vodou 1200 ľudí v troch dedinách, a podporuje pestovanie ryže. V údolí sú schopní v dnešnom čase dopestovať až 400 000 kilogramov ryže ročne vďaka vode, ktorá priteká cez hory. Dnes má Huang 82 rokov a v údolí je všetkým známym hrdinom – a právom.

zdroj: inhabitat.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť