border kolia hravy pes
Veda a technika, Zvieratá

Nadané psy zdieľajú túto vlastnosť, hovoria vedci. Disponuje ňou aj váš pes?

Dnes vieme, že niektoré plemená psov sú viac inteligentné a iné zas menej. No aj medzi tými, ktoré majú menší predpoklad, že budú géniami, nájdeme také, ktoré svojimi schopnosťami vyčnievajú.

Vedci z Katedry etológie Univerzity Eötvösa Loránda v Budapešti sa pozreli na kognitívne schopnosti psov a ich osobnostné črty, aby našli súvis medzi týmito dvoma premennými. Na prácu výskumníkov upozornil portál inverse.com.

Vo všeobecnosti sa za jedno z najinteligentnejších psích plemien považuje Border kólia. Pre toto plemeno je typické, že sa dokáže veľmi rýchlo učiť nielen nové povely, ale aj slová, pričom si ich pamätajú aj niekoľko mesiacov, čo nie je u psov bežné. Práve preto sa vedci sústredili na toto plemeno.

„Náš výskum sme obmedzili na Border kólie, pretože väčšina obdarených psov sa radí k tomuto plemenu,“ povedala pre Inverse Claudia Fugazza

Ako vedci odhalili vlastnosť, ktorá je typická pre nadmieru inteligentné psy?

Výskumníci poslali majiteľom psom dotazníky, aby odpovedali na otázky o osobnosti a schopnostiach ich domáceho maznáčika. To im neskôr umožnilo rozdeliť psov na tie viac a menej nadané a porovnať ich osobnostné črty. Maďarským vedcom sa následne podarilo identifikovať jednu kľúčovú vlastnosť, ktorú mali inteligentnejšie psy spoločnú. Psy, ktoré boli nadmieru inteligentné, boli zväčša viac hravé. Inými slovami, nadané psy boli hravejšie ako tie menej nadané.

„Táto štúdia nachádza vzťah medzi extrémnymi úrovňami hravosti a nadania v učení sa slov,“ hovorí Fugazza.

Výskumníci zatiaľ nevedia vierohodne vysvetliť ich zistenia

Vedci ďalej ale dopĺňajú, že nateraz nevedia vysvetliť, prečo je tomu tak. Fugazza hovorí, že stanovenie kauzality je „náročné“ a za týmto účelom, budú potrebovať vykonať ďalšie výskumy. A hoci výskumníci môžu iba ukázať, že existuje súvislosť medzi hravosťou ako osobnostnou črtou a zručnosťami nadaných psov, tak nemôžu dokázať, že hravosť spôsobuje, že psy majú vyššie kognitívne schopnosti. No aj napriek tomu vedci špekulujú, že to môže mať súvis s prostredím, v ktorom vyrastajú.

„Rýchle učenie mien hračiek sa ukázalo v hravých sociálnych kontextoch s vlastníkom,“ píšu výskumníci.

Taktiež sa ukázalo, že hravé psy rýchlejšie nadväzujú očný kontakt s ľuďmi, čo môže pomáhať pri komunikácii a tým aj pri rýchlejšom učení sa názvov hračiek. Vedci rovnako hovoria, že majitelia hravejších psov boli zväčša viac otvorení novým skúsenostiam a zážitkom, čo môže rovnako prispievať k väčšiemu rozvoju intelektuálnej zvedavosti psov.

V každom prípade, závery štúdie hovoria jasne, ak je váš psík hravejší, než býva zvykom, tak je vysoká pravdepodobné, že bude v porovnaní so psami z rovnakého plemena aj nadmieru nadaný.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť