modre oci
Nezaradené

Najväčšie a najdlhšie vlaky sveta

Včera sa na stránke našej Facebook fanpage objavil príspevok, s fotografiou najdlhšieho vlaku sveta. Čoskoro bolo pri tomto príspevku niekoľko komentárov s žiadosťou o doplnenie faktov o tomto kolose. Nakoľko radi splníme vŠetky vaše priania na články, tu je sľúbený článok. Pohodlne sa usaďte a vydajte sa s nami na cestu za kolosmi o ktorých sa môže našim železniciam len snívať.

Železničná doprava je v Austrálii jeden z hlavných spôsobov dopravy. Aj to je dôvod prečo práve táto krajina drží rekord za najdlhší vlak sveta. Tento vlak vyštartoval dňa 21. júna 2001 a mal celkovú dĺžku 7,353 kilometra. Jeho 682 vozňov naplnených železnov rudou tiahlo 8 dieselovo-elektrických lokomotíc typu AC6000CW o sile 6000 koní. Celková hmotnosť tohto kolosu dosuiahla viac než 100 tisíc ton ! Aby ste neboli ukrátený od tohto zážitku, prinášame vám video.

Ani osobné vlaky nechcú zaostávať. V roku 1989 bol na trati Kijfhoek-Breda v Holandsku testovaný. Skladá sa zo 60 vagónov. Tiahla ho však len jedna lokomotíva.

 

Najdlhší osobný vlak 1989
 
Rekord v oblasti najťažšieho vlaku drží už spomínaný vlak z Austrálie. Druhé miesto však právom patrí vlaku vypravenému 26. augusta 1989 v Južnej Afrike na železnici Sishen – Saldanha. Tento vlak bol dlhý cez 7 kilometrov, tiahlo ho 16 lokomotív zložených z 9 kusov typu South African Class 9E, Series 1 a 7 kusov British Rail Class 37. Svoje druhé miesto si však drží vďaka hmotnosti 71 765 ton.
 
Saldanha 1989
 
Veríme že sme Vás týmto článkom potešili a že nám zostanete verní. 
 
Jozef Kotrý / Zdroj
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť