modre oci
Nezaradené

NASA hľadá nových astronautov – práve prijíma prihlášky

Nastal čas oprášiť svoje „túlavé vesmírne topánky“.

NASA otvorila proces prijímania žiadostí na nových astronautov, čo znamená, že by si sa už čoskoro mohol pripojiť k tým pár vyvoleným, ktorí sa k dnešnému dňu ocitli mimo zemskej atmosféry. A pri troche šťastia by si mohol byť vybraný medzi ľudí, ktorí urobia prvé kroky smerov k (alebo na) Marsu.

Musel by si však byť americkým občanom. Táto správa sa tak, bohužiaľ, zvyšku sveta netýka. Prihlášky musia byť podané na USAJobs.gov do 18.februára 2016 a požiadavky nie sú také prísne, ako by si človek mohol myslieť. Uchádzači musia mať minimálne bakalársky titul z oblasti strojárstva, biológie, fyziky alebo matematiky. Ich telesná výška má dosahovať priemerné hodnoty a tiež budú musieť byť schopní prejsť fyzikálnymi testami NASA. Ďalšou požiadavkou je 1000 hodín praxe buď ako pilot alebo tri roky praxe v príslušnom odbore.

NASA tvrdí, že 3 milióny amerických občanov na Linkedln (obchodne orientovaná internetová sociálna sieť využívaná hlavne na vytváranie profesionálnych sietí) splnilo kritériá stať sa kozmonautom. Avšak nie je jasné o akú vekovú hranicu ide.

Astronauti budú vyberaní v polovici roka 2017 a ich cesty budú viesť na niektorú zo štyroch vesmírnych staníc. Ide o Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), Orion kapsulu NASA a dve komerčné kozmické lode SpaceX’s Dragon a Boeing’s CST-100 Starliner.
Administrátor NASA a bývalý astronaut Charles Bolden vo vyhlásení povedal, že NASA je na ambicióznej ceste k Marsu a hľadá talentovaných mužov a ženy z rôznych prostredí a rôznych povolaní, aby im pomohli dostať sa tam.
Vyzerá to tak, že NASA vytvára novú triedu astronautov, ktorá urobí veľký skok v skúmaní vesmíru. Ktovie, jedného dňa bude možno kozmonaut bežným povolaním a aj my ostatní sa budeme môcť pripojiť k takejto dobrodružnej výprave.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť