modre oci
Nezaradené

Nástupca Hubblovho teleskopu bude mať 25× vyššie rozlíšenie

Skvelé správy pre milovníkov vesmírneho výskumu. Nástupca Hubblovho teleskopu má mať 5× väčšie zrkadlo ako Hubble a takmer 2× tak veľké ako JWST. V prevádzke by mohol byť v roku 2030.

V súvislosti s nástupcom Hubbleovho vesmírneho teleskopu sa najčastejšie hovorí o vesmírnom ďalekohľade Jamesa Webba. JWST ale v skutočnosti nebude priamym nástupcom Hubbleovho teleskopu, tým by sa mohol stať nový teleskop High Definition Space Telescope – HDST.

Hubble s vysokým rozlíšením

Plán na vytvorenie „Hubbla“ s vysokým rozlíšením oznámilo v pondelok vedecké konzorcium AURA (Association of Universities for Research in Astronomy), združujúca sedem prestížnych amerických univerzít. Konzorcium nie je v oblasti vesmírnych teleskopov žiadnym nováčikom, za sebou má tiež počiny akými sú observatórium Gemini, solárne observatórium NSO, alebo napríklad vesmírny inštitút STScI. AURA tiež spolupracovala pri vývoji Hubbleovho teleskopu aj na ďalekohľade Jamesa Webba.

HDST má mať až 25 krát vyššie rozlíšenie, než súčasný Hubble a veľkosťou svojho zrkadla prekoná aj JWST. Nový teleskop by podobne ako Hubble pracoval v niekoľkých svetelných spektrách – okrem viditeľného, ​​má byť schopný zhotovovať aj snímky v infračervenom a ultrafialovom svetelnom spektre. Rovnako ako ďalekohľad Jamesa Webba má byť HDST umiestnený v Lagrangeovom libračnom bode L2, vo vzdialenosti 1,5 milióna kilometrov od Zeme. Podľa predbežných plánov by nový teleskop s vysokým rozlíšením mohol začať pracovať okolo roku 2030.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť