V ľudskom organizme nájdeme viacero orgánov, ktoré ak nám lekári odstránia, tak môžeme komfortne žiť aj naďalej. Niektoré orgány sú na prvý pohľad aj zbytočné. Jedným z takýchto orgánov je napríklad týmus (detská žľaza), ktorý sa považuje v dospelosti za nadbytočný. Zdá sa ale, že tomu tak celkom nie je, tvrdia výskumníci z Massachusetts General Hospital (MGH).
Tento orgán sa niekedy sa odstraňuje počas srdcovej operácie, aby sa uľahčil prístup k srdcu a hlavným krvným cievam.
Výskumníci odhalili, že týmus je v skutočnosti rozhodujúci pre zdravie dospelých. Podľa zistení vedcov tento orgán hrá dôležitú úlohu, predovšetkým pre prevenciu rakoviny a možno aj autoimunitných ochorení.
Výskum sledoval 1 146 pacientov, ktorým bol týmus odstránený a porovnal ich so skupinou 1 146 demograficky podobných pacientov, ktorí podstúpili podobnú operáciu bez odstránenia týmusu. Vedci tiež merali produkciu T buniek a krvné hladiny molekúl súvisiacich s imunitou v podskupine pacientov.
Odstránenie týmusu viedlo k týmto komplikáciám
Po 5 rokoch od operácie bola miera úmrtnosti v skupine s odstráneným týmusom 8,1 % oproti 2,8 % v kontrolnej skupine, čo predstavuje 2,9-násobne vyššie riziko smrti.
Počas tohto obdobia sa u 7,4 % pacientov v skupine s tymektómiou (pozn. odstráneným týmusom) vyvinula rakovina v porovnaní s 3,7 % pacientov v kontrolnej skupine, čo predstavuje 2,0-krát vyššie riziko.
„Štúdiom ľudí, ktorým bol odstránený týmus, sme zistili, že týmus je absolútne nevyhnutný pre zdravie. Ak tam nie je, riziko úmrtia a rakoviny u ľudí je minimálne dvojnásobné,“ hovorí hlavný autor David T. Scadden.
V ďalšej analýze zahŕňajúcej všetkých pacientov v skupine s tymektómiou s viac ako päťročným sledovaním bola celková miera úmrtnosti vyššia v skupine s tymektómiou ako v bežnej populácii (9,0 % vs. 5,2 %), rovnako ako úmrtnosť spôsobená na rakovinu (2,3 % oproti 1,5 %).
Prečo je týmus tak dôležitý?
Vedci sa domnievajú, že to má súvis s tvorbou t-buniek. T-bunky sú typ bielych krviniek, ktoré hrajú kľúčovú úlohu v imunitnom systéme. Pomáhajú telu napríklad rozpoznať a bojovať proti patogénom, ako sú vírusy a baktérie.
Produkcia týchto buniek sa vekom ale znižuje. Hoci týmus produkuje najviac T-buniek v detstve, stále má určitú aktivitu aj v dospelosti. Po odstránení týmusu sa ale produkcia nových T-buniek výrazne znižuje. To znamená, že imunitný systém stráca schopnosť efektívne nahrádzať staršie T-bunky novými.
Vedci ďalej odhalili, že pacienti po odstránení týmusu mali vyššie hladiny zápalových molekúl. Ide o látky, ktoré imunitný systém uvoľňuje počas zápalových reakcií. Patrí medzi ne napríklad cytokíny. To naznačuje, že ich imunitný systém nebol nevyvážený.
Vo všeobecnosti, medzi hlavné zistenia patrí, že pacienti po odstránení týmusu mali menej nových T-buniek v krvi, čo oslabuje ich schopnosť bojovať s infekciami a rakovinou a mali vyššiu koncentráciu zápalových molekúl, čo naznačuje potenciálny problém s imunitnou reguláciou.
Znamená to, že týmus zohráva podľa všetkého dôležitú úlohu aj v dospelosti pri udržiavaní imunitnej rovnováhy. Jeho odstránenie môže viesť k oslabeniu imunitného systému, vyššej náchylnosti na choroby a zvýšenej zápalovej aktivite, ktorá môže mať dlhodobé negatívne následky na zdravie.