Nezaradené

Nórsko chce vyhubiť dve tretiny populácie vlkov, len minulý rok boli označení za ohrozený druh

Nórsko sa chystá k odvážnemu kroku. Vláda chce vyhubiť dve tretiny populácie divých vlkov. Tých je momentálne približne 68.

S návrhom, pochopiteľne, nesúhlasia ochranári. Dotkol sa však aj mnohých ľudí. Vláda krok zdôvodňuje najmä tým, že ide o populáciu predátorov a týmto spôsobom chce chrániť farmárov a minimalizovať ich škody. Organizácia na ochranu zvierat v Nórsku WWF tvrdí, že taká malá populácia veľké škody nespôsobí. Podľa nich vládu k tomuto činu motivujú iné faktory.

„Niečo takéto sme nevideli už najmenej 100 rokov, v tých časoch sa politika zameriavala na vyhubenie všetkých veľkých predátorov,“ vyjadrila sa Nina Jensen, hlavná predstaviteľka nórskej ochranárskej organizácie.

Podľa plánu chcú 24 vlkov zastreliť v oblasti ich prirodzeného domova a ďalších 23 v ostatných častiach krajiny. Z odhadovaného počtu jedincov ide o vyhubenie 47 vlkov. Podľa niektorých ide o veľký zásah. V Nórsku boli totiž vlci len minulý rok označení za ohrozený druh. Vládu tak v súčasnosti obviňujú z pozdvihnutia množstva udeľovaných licencií na legálne lovenie.

„Vystrieľanie 70 % populácie vlkov nie je vizitkou národa, ktorý sa prezentuje ako zástanca environmentálnych záležitostí,“ vraví Jensenová a dodáva, že na návrh reagujú nielen domáci, ale aj ľudia zo zahraničia.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť