Nezaradené

Nový objav: Slávny Stonehenge obklopoval oveľa väčší kruh kameňov

Archeológovia objavili stopy ohromného kamenného monumentu okolo Stonehenge.

Tím projektu Stonehenge Hidden Landscapes Project objavil v blízkosti Stonehenge rad 90 stojacich kameňov, z ktorých niektoré mohli mať výšku až 4,5 metra. Podľa bádateľov bolo Stonehenge obklopené veľkým kruhom kameňov, ktorému hovoria Super Stonehenge.

Kamene gigantického monumentu z obdobia neolitu boli po tisícročia ukryté pred ľudskými zrakmi vo vale takzvaných Durrington Walls. Až teraz sme ich dokázali objaviť vďaka pokročilým zobrazovacím technológiám.

Novo objavené kamene boli podľa všetkého vztýčené v rovnakej dobe ako samotný Stonehenge a možno aj skôr. Podľa odborníkov ide o fascinujúci nález, ktorý napíše novú kapitolu v napínavom príbehu Stonehenge.

Pôdu v okolí začali v posledných rokoch skúmať pomocou niekoľkých metód tímy archeológov z univerzít v Birminghame a Bradforde, ku ktorým sa pripojili odborníci z Viedne. Celkom zmapovali oblasť o rozlohe viac ako 12 štvorcových kilometrov, kde až do hĺbky troch metrov „nahliadli“ pomocou prístrojov – magnetometra, podzemného radaru a 3D laserového skeneru.
stonehengenewmonumentsdistribution600dpiannotated

phase1-302
Archeológovia tak vlani prekvapivo zistili, že svätyňa Stonehenge nestála v krajine ako osamelý monument, ale bola obklopená najmenej 17 ďalšími podobnými objektmi. Pri skenovaní pôdy sa odborníci ďalej zamerali na najrôznejšie umelé vyvýšeniny, priekopy, pohrebisko a zvyšky rôznych stavieb.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť