modre oci
Nezaradené

Nová kniha plná pestrých fotografií zobrazuje silu evolúcie v prírode

Dôkazy evolúcie sú všade okolo nás. Niekedy sa stačí len lepšie pozrieť.

Svoju pozornosť v tomto smere zbystril fotograf Robert Clark, ktorý viac ako desaťročie pozoroval svet okolo seba a vytvoril fotografie zachytávajúce vývoj živých organizmov. Svoje zachytené obrazy zhŕňa po prvýkrát do rozsiahlej knihy s názvom Evolution: a Visual Record. 200 fotografií rôznych fosílií, rastlín a zvierat názorne ilustruje ako sa svet postupom času mení.

Veľryba s nohami

004_whale_skeletonimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Prehistorická kostra z dávnych čias zobrazuje veľrybu, ktorá mala kedysi aj spodné končatiny.

Lišajník zo severnej Kanady

034-035_lichenimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Prvotné lišajníky existovali už pred približne 4 miliónmi rokov. No ani táto skamenelina nie je úplná. Lišajníky sa totiž skladajú z huby a riasy alebo sinice, čiže ich presná klasifikácia je dodnes predmetom mnohých debát.

Kazuár

057_cassowaryimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Vtáky sú vo svojej podstate dodnes žijúcimi dinosaurami. Podoba je viditeľná najmä u kazuára, jedného z najväčších a najťažších vtákov na svete. Jeho rodiskom je Austrália a Nová Guinea. Dosahuje výšku 1,5 metra a vážiť môže až 45 kilogramov.

Alevin splodený z lososa

111_alevinimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Losos dokáže naklásť na jedenkrát až 35 000 vajíčok, krátko na to však zomiera.

Angraecum sesquipedale

128_darwins_orchidimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Rastlina známa tiež ako Darwinova orchidea pochádza z Madagaskaru. Jej tvar v slávnom vedcovi podnietil hypotézy o tom, že bola opelená moľou so sosákom. Tento druh však vtedy ešte na ostrove nezaznamenali a tak jeho teóriu neskôr vysmiali. Napokon bola predsa len potvrdená, keď po jeho smrti skutočne objavili takzvanú Xanthopan morganii.

Medúza

106-7_jellyfishimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Medúzy sa mohli vyvinúť približne pred 700 miliónmi rokov, aj keď ich ľahké telá sa v obrazoch skamenelín nezachytili. Ich stavba tela síce pôsobí veľmi jednoducho, no vedci si myslia, že to boli prvé zvieratá, ktoré už mali orgány a taktiež mohli byť prvými samostatne plávajúcimi organizmami vo vode.

Rod Phyliidae

159_walking_leafimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Hmyz známy aj ako pakobylky alebo strašilky nazývajú aj chodiace listy. V prvomrade sú dokazom prirodzenej ochrany pred nebezpečenstvom. Napodobňujú rastliny vo farbe aj tvare, a to im umožňuje skryť sa pred rôznymi predátormi.

Krokodíl morský

090_crocodile_footimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Krokodíly sú tou časťou evolúcie, ktorá je tak trochu lenivá a pokiaľ nie je nutne niečo pokazené, nemusí to meniť. Od neskorého kriedového obdobia sa totiž takmer vôbec nezmenili.

Nahá krysa

175_mole_ratimg: mentalfloss.com / Robert Clark / Phaidon

Známa tiež ako krtko-krysa žije v kolóniach a podobne ako mravce či včely má svoju kráľovnú. Tieto krysy sú tiež známe svojou genetickou mutáciou, ktorá v ich tele produkuje cukor zastavujúci rast nádorov. Práve preto sa dožívajú úctyhodného veku až 30 rokov.

 

evolution-a-visual-record-en-7118-3d-overview

.src

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť