Nezaradené

Nová štúdia hovorí, že našu šancu o zastavenie klimatických zmien sme už zmeškali

Bola dohoda v Paríži zbytočná?

Prišli sme do bodu, od ktorého už niet návratu. Zastavenie rastu teplôt už, podľa novej štúdie, nie je možné. Bola teda dohoda podpísaná v Paríži úplne zbytočná? Zníženie teploty o 1,5 °C sa vraj už nedá, no treba obmedziť škody, ktoré vedú k stúpaniu teplôt o 2 °C.

Výskumníci na čele s tímom z Medzinárodného inštitútu pre aplikovanú systémovú analýzu v Rakúsku sa pozreli na prísľuby, ktoré predložilo 195 krajín, ktorí sa zaviazali k „Parížskej dohode“. A vyzerá to tak, že sme na ceste za nárastom teplôt o 2,6 až 3,1 °C do konca storočia, pokiaľ sa niečo zásadne nezmení. Podľa výskumníkov dohoda z Paríža nie je postačujúca. Do roku 2030 sa totiž podľa nich nič zásadné nezmení, na to by boli potrebné silnejšie opatrenia.

Nárast teploty o 3 °C by sa rovnalo vzostupu morskej hladiny približne o 6 metrov. Nová štúdia jednoznačne vraví, že buď prijmeme drastické opatrenia teraz, alebo budeme čeliť následkom, ktoré sa nebudú nikomu páčiť. Takýto veľký nárast morskej hladiny by napríklad vyhnal niekoľko miliónov ľudí z ich domovov, a to je len jeden z dôsledkov.

img: Vishnevskiy Vasily/Shutterstock.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť