modre oci
Veda a technika

Objavy našej generácie? – Elektromobily

V posledných dňoch mnohí z vás iste postrehli najnovší elektromobil automobilky Tesla. Jedná sa o model Tesla 3 a spoločnosť ním chce urobiť dieru do sveta. Teda aspoň do strednej vrstvy, keďže cena daného modelu v základe začína na hodnote 35 000 dolárov. Je však elektromobil naozaj vynálezom 21. storočia ?

Ako začiatok tohto fenoménu by sme mohli považovať rok 1834, kedy maďarský fyzik slovenského pôvodu Áyos Jedlik skonštruoval prvý elektromotor. Od tejto chvíle ľuďom netrvalo dlho aby prišli s nápadom využitia jeho hnacej sily k pohonu dopravných prostriedkov. Ako prvý pokus o zostrojenie elektrického automobilu by sa dalo teda považovať vozidlo profesora Sibrandusa Stratingha z roku 1835, ktoré poháňal nenabíjateľný zdroj.

Jedlikov prvý eletromotor img: via electricvehiclesnews.com

Prvým vozidlom na elektrický pohon bolo vozidlo anglického vynálezcu Thomasa Parkera. Svetu ho predstavil v roku 1884 a toto vozidlo malo zabudovanú nabíjateľnú batériu taktiež jeho vlastnej výroby. Parkerov zámer z obdobia anglickej priemyselnej revolúcie bol podobný s tým dnešným, dostať smog z našich miest. Od tohto momentu začal vývoj napredovať míľovími krokmi a k Parkerovi sa postupne pridávali ďalší a ďalší výrobcovia.

Elektromobil Thomasa Parkera img: via en.wikipwdia.org

Zlom nastal v 20. rokoch 20. storočia, kedy aj v dôsledku prvej svetovej vojny ľudia začali pociťovať potrebu vozidiel s dlhším dojazdom, ktorý v danej dobe ešte elektromobily neboli schopné poskytnúť. Na elektromobily sa teda na ďalších 70 rokov takmer úplne zabudlo a do popredia sa dostali vozidlá na fosílne palivá.

Automobil z roku 1920 na benzínovy pohon. img: via classiccarsweekly.com

Znovuzrodenie prišlo až v 90. rokoch minulého storočia, kedy si ľudia začali hlbšie uvedomovať vplyv emisii na klímu Zeme. Elektromobily sa teda znovu ukázali ako vhodná alternatíva, no bolo treba ich vylepšiť. Svojou troškou k dielu prispeli takmer všetci významní výrobcovia automobilového odvetvia. Najvýraznejší posun však spravila práve vyššie spomínana spoločnosť Tesla, ktorá sa hlavne popasovala s problémom dojazdu na jedno nabitie. Model S tak dokáže v jednej z konfigurácii prejsť na jedno nabitie až 600km pri priemernom štýle jazdy.
Tesla Model 3 img: via newsweek.com  

Elektromobil teda patrí do skupiny vynálezov, ktorých pôvod siaha ďalej do histórie, než sme si mohli myslieť. A verte, že ich v tejto skupine nie je málo.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť