Nie je žiadnym tajomstvom, že fajčenie je zlozvyk, ktorý nám uberá roky života. No zdá sa, že keď prestaneme fajčiť v akomkoľvek veku, tak za krátko môžeme pocítiť výhody tohto rozhodnutia na našom zdraví, hovoria vedci z Univerzity v Toronte. V niektorých prípadoch dokonca môžeme prežiť skoro rovnako dlhý život ako ľudia, ktorí sa cigarety nedotkli.
Oplatí sa prestať fajčiť? Výsledky štúdia jednoznačne hovoria, že áno
Výskumníci tvrdia, že ľudia, ktorí prestanú fajčiť, môžu očakávať výrazné zlepšenie svojej očakávanej dĺžky života už po niekoľkých rokoch.
Výsledky, ktoré boli publikované v časopise NEJM Evidence, naznačujú, že fajčiari, ktorí prestanú fajčiť pred 40. rokom života, môžu očakávať takmer rovnako dlhý život ako tí, ktorí nikdy nefajčili. Ide o veľmi povzbudivé správy pre každého, kto lamentuje nad tým, či sa mu oplatí alebo neoplatí prestať fajčiť.
Tí, ktorí prestanú fajčiť v akomkoľvek veku, sa po desiatich rokoch od ukončenia fajčenia priblížia k očakávanej dĺžke života ľudí, ktorí nikdy nefajčili, pričom približne polovica tohto benefitu nastane už do troch rokov potom, ako dofajčili poslednú cigaretu.
„Prestať fajčiť je neuveriteľne efektívne v redukcii rizika úmrtia a ľudia môžu tieto benefity zaznamenať naozaj rýchlo,“ povedal Prabhat Jha, profesor na Dalla Lana School of Public Health a Temerty Faculty of Medicine na Univerzite v Toronte.
Pozorovacia štúdia zahŕňala, ktorú výskumníci vykonali, zahŕňala 1,5 milióna dospelých naprieč štyrmi krajinami, ktorými boli USA, Veľká Británia, Kanada a Nórsko. Výskumníci ich sledovali po dobu 15 rokov.
Fajčiari vo veku 40 až 79 rokov mali takmer trojnásobné riziko úmrtia v porovnaní s tými, ktorí nikdy nefajčili, čo v priemere znamenalo stratu 12 až 13 rokov života.
Bývalí fajčiari znížili svoje riziko úmrtia na 1,3-násobok. Znamená to, že v porovnaní s tými, ktorí nikdy nefajčili, mali o 30% väčšie riziko smrti. Prestať fajčiť v akomkoľvek veku bolo spojené s dlhším prežitím a dokonca aj tí, ktorí prestali fajčiť menej ako tri roky, získali až šesť rokov života.
„Mnoho ľudí si myslí, že je neskoro prestáť fajčiť, keď už dosiahnu stredný vek,“ povedal Jha. „Ale tieto výsledky tento názor vyvracajú. Nikdy nie je neskoro, účinok je rýchly a môžete znížiť riziko hlavných chorôb, čo znamená dlhší a kvalitnejší život.“
Výskumníci zistili, že ukončenie fajčenia znížilo riziko úmrtia hlavne z cievnych chorôb a rakoviny. Bývalí fajčiari tiež znížili svoje riziko úmrtia z dôvodu respiračných ochorení.
Jha uviedol, že zistenia by mali dodávať naliehavosť snahám vlád podporovať ľudí, ktorí chcú prestať fajčiť.
„Pomoc fajčiarom prestať je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako výrazne zlepšiť ich zdravie. A vieme, ako to urobiť, zvyšovaním daní z cigariet a zlepšovaním podpory pri ukončení fajčenia.“