modre oci
wanderlusttips.com
Nezaradené

Ostrovček v Jadranskom mori, ktorý z výšky pripomína bruško prsta

Tomuto maličkému ostrovu v Jadranskom mori sa v súčasnosti dostáva naozaj veľkej pozornosti. Ostrov BALJENAČ sa nachádza v súostroví Šibenik, na pobreží Dalmácie. Jeho rozloha je len 1,4 km2 a povrch je kompletne pokrytý kamennými múrmi. Na tom by nebolo nič zvláštne, no pri pohľade z vtáčej perspektívy, oválny tvar ostrova vyzerá ako veľký odtlačok prsta. Skalnaté múry na ostrove pripomínajú línie kože na ľudskom prste.

Foto: maps.google.sk

Pevnina väčšiny chorvátskych ostrovov je pokrytá skalnatým opevnením. História takéhoto múru siaha niekoľko storočí dozadu. Kamenné múry boli budované z jednoduchého a praktického dôvodu. Slúžili ako hranice oddeľujúce políčka roľníkov. Zaujímavosťou je tiež to, že toto kamenné opevnenie bolo budované kompletne bez materiálu, ktorý by kamene spájal. Poľnohospodári boli v stavbe dôkladní, kamene ukladali tak precízne, že držia pohromade ešte aj v súčasnosti.

Foto: likecroatia.com

Ostrov BALJENAČ je dlhý len pol kilometra, skalnaté múry tu dosahujú dĺžku až 23 kilometrov. Kamenné múry okrem definovania hraníc tiež spĺňali významnú funkciu ochrany pred silným vetrom i eróziou poľnohospodárskej pôdy.

Foto: sibenski-slobodnadalmacija.hr

Chorvátska vláda sa momentálne pokúša o zápis ostrova BALJENAČ na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Foto: sibenski-slobodnadalmacija.hr

zdroj: amusingplanet

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť